Saturday, December 24, 2016

Pidukondade turuuuring (järjejutt) V4:Kes kuhu astus/astub/astuks kolme anekdoodi põhjal


Mõni päris lihtne lugu on vahel kõiksugu libajuttude, eneseupituse, tühikargamise hämus nii segaseks aetud, et enam ei saa otsa kätte, mis selle asjanduse juurde kuulub, mis lihtsalt peibutusvärk. Kõige keerulisemaid lugusid, mida kõik juba uskuma on hakanud (nagu näiteks muinasjutt „Kuninga uued rõivad“) võib tõevalgust heite kas lapsesuu või naljahammas. Teate, miks naljahammas? Seepärast et see hammas lõikab eriti puhtalt ja valusalt. Niisiis … Proovima ka meie poliitturu olukorda analüüsida läbi anekdootide, ehk saame  selgust.

Esimene anekdoot

Vaheriigi ajal oli üks asi hea, anekdoote oli palju. No selge, kui meel on mõru, siis on kaks võimalust, kui ei taha „dresseeruda“, pead kas „depresseeruda“ või „humoreeruda“. No paljud valisid humoreerumise. Elu oli kesine, kuid huumor mahlakas, nüüd on elu mahlakas, kuid huumor … kidub. Mnjah, võib-olla on see mingi omapärane tasakaaluvärk? Ei tea. Seega Vaheriigis räägiti anekdooti … eee   … astumisest. Parteisse astumisest. Nagu näiteks Kusti teatab „laupäeõhtal“ saunas, et astus parteisse. Uhkusega teatas. Mnjah, mitte kõik ei arvanud seda uhkuseasjaks, sest Ants porises lavanusrast rahulolematult: „No juhtub sinuga ikka igasuguseid asju, eelmine nädal astusid lehmakoogi sisse, sel nädalal parteisse. Äh!“ Miks ma seda vana vigurjuttu pajatan? Ikka selleks, et kui me vaatame pidukondade liikmete ja toetajate järelkasvu potentsiaali, turu  mahtu noh, siis läheb meel kurvaks. Turu kasvupotentsiaal on kesine. Keegi ei taha ju lehmakoogi sisse astuda. Vist. Selle teise asjaga jällegi: maine on kuidagi …

Teine anekdoot

Tuletabki meelde järgmise anekdoodi, milles küsiti mis ühist on „Zaparožetsil“ (nõukogude väikeautol) ja lõbumajal? Vastus kõlas umbes niimoodi: „ Sisse ja välja minna on piinlik, kuid sees on päris mõnus!“ Mnjah, ei tea, pole kummaski olnud, kuid jutt on ju vahva. Selline selge huumor meie kahetasandilisele mõttemaailmale. Moraalile? Mingi selline … väikeauto  (või oli see teine asi?) mentaliteet on kahjuks külge kleepunud ka pidukondadele. Kahju. Jõudu pole suurte asjadega tegelemiseks, kogu energia kulub sellele, et keegi ei tabaks poliitinimest väljumas … väikeautost.  „1789 aasta Prantsuse revolutsioon päästis valla tohutu energia, mis ilmnes laastamistöös ja hämmastavas leidlikkuses.“ (Freedman „Strateegia“ Grenader. Lk 90). Ka meie üheksakümnendad olid hämmastava leidlikkuse aastad. Kõik olid leidlikud, kõik tahtsid saada peremeheks. Täna on see ind kuhtunud. Ka ind poliitikaturul sõna sekka on kuhtunud või õigemini muteerunud virisemiseks ja võrgustatud halvustamiseks. Tühikäik. Mootor käib, kütus kulub, tuba tossu täis, kuid liikumist pole. Mahtu pole. Nagu pärismajanduseski, on mainet on mahtu, on mahtu elad ja arened, ei ole … Tuut-tuut ja varsti on rööpad koos.
Väga kahju, sest kehv maine pärsib turu arengut. See, ei kutsu kaasa, nagu kaheksakümnendate lõpus-üheksakümnendate alguses. Pole enam indu, on vaid bürokraatia ja poliitbürokraatia. Lk 354 „Michels tõestas uuringuga sõjaeelse SDP kohta, et kasvamine ja valimisedu riisuvad parteilt tegutsemiskihu. „Partei tõeliseks loomuseks saab organisatsioon!. Partei kasvamise vältel on juhtkond rahul. Parteiladvik ei soovi organisatsiooni ohtu seada ega riiki südikate sammudega ärritada. Micels märkis, et niipea kui partei enesealalhoiust hoolib, „moondub organisatsioon vahendist eesmärgiks“.

Kolmas anekdoot
Kolmas naljajutt on legendaarsest Jukust. Vaheriigiaegsest Jukust. Lugu järgmine: külakooli oli tulemas inspektor kaugest kõrgest „organist“. Isegi sel ajal tahtsid õpetajad head välja paista ja miks ka mitte. Mängisid siis tunni enne läbi. Nagu peaproovi, noh! Küsimus oli muidugi aja vaimust kantud (kuigi igihaljas) – mida uut on külaelus? Jukul kohe käsi püsti, kuid õpetajad juba teadsid, et sel poisil, sindrinahal,  on alati mingid krutskid. Ei julgenud Jukut küsitleda, küsiti ikka ühelt Mannilt ja teiselt Annilt, kuid Jukul ikka käsi püsti. Lõpuks otsustati rahuldada Juku innukust. Lasti vastata. Juku siis teataski, et nende pere kass sünnitas kaheks kassipoega, kõik … revolutsionäärid. Vaat selline uudis. Õpetajad olid üllatunud, no täiesti kõlblik vastus. Poliitiliselt korrektne. Nädala pärast inspektorionu külaskäigul saigi Juku esimesena sõna ning teatas: „Meie kassil sündis kaheksa poega, kaks nendest revolutsionäärid!“ Ups, see läks nüüd küll halvasti. Nii kasvatuslikult, kui poliitiliselt. Kui Jukult küsiti, et kuule, mis jutt see nüüd olgu, nädala eest olid su kassi pojad ju kõik revolutsionäärid, siis oli vastus varmas tulema: „Nädalaga on kuus kassipoega nägijateks saanud!“ Silmad avanenud, noh! Vaat selline lugu. Tundub, et meil on midagi samasugust toimunud, inimesed ei usu (usalda?) enam pimesi poliitturgu, nad on saanud nägijateks. Nii ilmuvadki arvamuseavaldused, et : „Taavi Rõivas ei sobinud peaministriks ja see oli aru saada kohe alguses. Seda ei saa talle süüks panna, tegu võib olla ju täiesti tubli mehega. Aga peaministriks ei saanud ta ju mitte selle pärast, et säras erilise kompetentsiga, vaid veidra kombinatsiooni tulemusena, mis teenis õige lühiajalisi eesmärke. Häda on tegelikult selles, et 30. eluaastates elukutseliste poliitikute plejaad on võõrandunud ja ei suuda defineerida, miks nad on seal, kus nad parasjagu on. Aur ja võhm läheb lühiajaliste poliittehnoloogiliste eesmärkide saavutamise peale, mis on aga Eesti arengu perspektiivis kaunikesti mõttetud“ (ÄP 9.11.16 Reformierakond ajas asju üldiselt mõistlikult, aga asja keeras tuksi 2014 võimule saanud noorpoliitikute põlvkond, leiab ettevõtja Jussi Pärnpuu.). Inimesed saavad nägijateks varem või hiljem.
Niisiis mida ütleb meile kolme anekdoodi analüüsi meetod?  See ütleb, et oleme hädas. Väga hädas. Majanduses oleksime me igatahes väga-väga hädas, kui meil oleks firma, millel on kehva mainega toode, mis genereerib kahjumit, millel puudub tootearendus, mille tooteturg tõmbub pidevalt kokku, mille juhtkond pajatab mingeid suurushulluset kantud plaane (kohe-kohe algavast külluseajast), millega ei taha liituda andekaid insenere ja millega hirmutavad emad lapsi („ Kui sa seda putru ära ei söö, siis tuleb poliitkoll ja viib su kaasa!“). See oleks lühim tee pankrotti, kindlasse pankrotti, kuid … Kuid poliitturul niimoodi asjad ei käi. Mäletate, meie pidukonnad toimivad ju mittetulundusühingutena. Tulu pole ette nähtudki, kuigi nad räägivad, et mida kõike …

Teadjameeste arvamus

ÄP 8.11.16 Ettevõtja Jüri Mõisa hinnangul pole uuel võimalikul Keskerakonna, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonil rahva toetust ning tema jälgib toimuvat suure murega. „Ma pole Taavi Rõivast kunagi pidanud tõsiseltvõetavaks peaministriks. Aga teisalt, ühe Euroopa Liidu riigi valitsus ei peagi olema tõsiseltvõetav. See polegi probleem. Võib-olla oleks võinud otsustamist rohkem olla, aga äkki praeguses ELis ei saagi otsustavust rohkem olla? (…)“  Mnjah, kurb tõdemus, et kaup on kehvakene ja turul , ka EL turul ei osata toimetada. Veelgi konkreetsem on ÄP 23.12.16 „Äripäeva aasta ärimeheks valitud Rain Lõhmuse sõnul oleks tema hääletanud USA presidendivalimistel Trumpi poolt. Ta leiab, et aastaid poliitilist hämamist ja pakazuhhat on viinud Eestis olukorra selleni, et riik tuleks uuesti üles ehitada.“  Kui niimoodi arvavad meie edukad, siis on asjad halvasti. Riigi uuesti ülesehitamine on väga pretensioonikas ja ilmselt kujundlik, kuid neid asju mida tuleks teha teistmoodi, homse moodi, on küllaga.
„Homset polegi võimalik luua ilma eilset kõrvale heitmata. Eilse külge klammerdumine on alati raske ja äärmiselt aeganõudev tegevus. Eilse säilitamine viib alati selleni, et institutsiooni kõige napimad ja väärtuslikumad ressursid – ning eelkõige võimekaimad inimesed – ei suuda toota oodatud tulemusi. Samas toob millegi uutmoodi tegemine – rääkimata innovatsioonist – alati kaasa ootamatuid raskusi, mistõttu nõuab see üldjuhul eestvedajaks inimesi, kes on oma võimeid tõestanud. Ja kui inimesed on pühendunud eilse säilitamisele, siis homse loomisel neid ilmselt kasutada ei saa.
Muudatuse rakendamise esmaseks põhimõtteks peaks olema organiseeritud loobumine terves organisatsioonis“ (P.F. Drucker „Juhtimise väljakutsed 21. Sajandiks“ Lk 86).

Aga üldiselt pole ülevaltoodud kolmes situatsioonis mitte midagi naljakat. Anekdootlikku jah, kuid naljakat ei ole. See näitab vaid veelkord, et turgu tuleb põhjalikult uurida ja tootearendusega tegeleda. Kuidas? Eee … Äkki on teil mõni hea idee? Andke julgelt teada

Järgneb ….

Targutusi:

M. Konnikova „Meelevalitseja“ Helios 2013

Lk 95 „Mittevalikud on samuti valikud. Ja need on seejuures vägagi kõnekad. Iga mittetegevus viitab paralleelsele tegevusele; iga mittevalik paralleelsele valikule; iga puudumine olemasolu.“
Lk 117 „Reeglina me ei salli ebakindlust. See muudab meid rahutuks. Kindel maailm on märksa sõbralikum paik. Ja nii me pingutame kõvasti selle nimel, et vähendada ebakindlust niipalju kui  võimalik, tehes sageli harjumuspäraseid ja praktilisi valikuid, mis kaitsevad status quo´d.“
„Loovus seevastu nõuab uudsust. Kujutlusvõime seisneb uutes, enneolematutes ja vastupidises võimaluses, elementide uudses ümberpaigutamises. See seisneb kontrollimatuses. Ja kontrollimatus teeb ebakindlaks. See hirmutab – isegi kui me ei ole teadlikud sellest, kui väga see meid isiklikult hirmutab.

N.J. Goldstein, S. J. Martin, R. B. Cialdini „Jah! Veenmisteaduse 50 saladust“ Elmatar 2008

Lk 23 „Ühisel ükskõiksel eiramisel! Millist sõnumit edastab niisugune lause ja pilt, mida näidatakse selles reklaamis? See ütleb vaatajatele, et hoolimata saastava käitumise tangest hukkamõistmisest, teevad paljud inimesed seda ikkagi. Kuigi niisugune käitumise hukkamõistmine võib kindlasti osutuda motiveerivaks, väljendab teave, et see käitumine on valdav, siiski teatavat sotsiaalset heakskiitu sellelesamale halvale käitumisele. Kuna sotsiaalse heakskiidu põhimõte kinnitab, et inimesed kipuvad järgima kõige populaarsemat tegevust, võib sellel olla nii kahjulik kui ka kasulik sisu.“
Lk 24 „Teie pärandi kallal vandaalitsetakse iga päev. Varguse tõttu kaob igal aastal 14 tonni kivistunud puitu – igaüks võtab kaasa vaid tükikese.“ (…)
Mees sai sildi lugemise ajal šoki, kui tema igati seaduskuulekas kihlatu müksas teda küünarnukiga ja sosistas: „Me peame ruttu oma tükikese kaasa võtma.“ (…)
Katsetulemused, mis peaksid rahvuspargi juhtkonna ehmatusest soolasambaks muutma, näitasid, et võrreldes ilma sildita kontrollaladelt, kust võeti kaasa 2.29%puutükke, varastati negatiivse sotsiaalse heakskiidu sõnumiga alalt rohkem – 7,92%. Sõnum peaaegu kolmekordistas vargusi. Nii et see ei olnud mitte väärtegude ennetamise strateegia vaid väärtegude arvu suurendamise strateegia.
(…) Järelikult: selle asemel et edastada negatiivse sotsiaalse heakskiidu sõnumit, peaks selle koostajad seda tüüpi  olukordades suunama sihtrühma tähelepanu sellele, kuidas peaks sellises kohas käituma. Või kui asjaolud lubavad , võib suunata sihtrühma tähelepanu kõigile neile inimestele, kes käituvad positiivselt.


No comments:

Post a Comment