Sunday, July 22, 2018

Lumehelbekesed ja Jääaeg




Pole enam päevagi, kui majanduslehtedes ei arutata tööjõuprobleemide üle. Kõigil on oma arvamus. Õige kah, esiteks osaleme me kõik ju sellel turu, seega on meil mingi isiklik kogemus. Teiseks, tööjõud, eriti kvaliteetne tööjõud, kipub ekstensiivse arengumudelit kasutades  defitsiidiks muutuma. On millest mõelda, mida ümber mõtestada.
 Kus on palju arvamusi, on ka hulgaliselt huvitavaid lahendusi. Kuigi enamus välklahendusi ei süüvi probleemi põhja, vaid kiirustatakse  pindmisi iluvigasid parandama on kaasamõtlemine hea märk. On ka utoopilisi lahendeid. No näiteks niimoodi, et teil on küll vana sagris ja umbekasvanud ubinapuu, kuid meie puu korrastamise  lahendiks on …  pirnide kasvatamine. Et kui meie ubinapuu otsas kasvaksid pirnid, siis oleks meie elu ikka hulka lahedam.
Kuid siin on paar looduslikku piirajat, kui meil on ubinapuu, siis see saabki vaid ubinaid kasvatada, tahta selle otsa pirne või meloneid riputada on kallis ja enesepettus. Enesepettusest ja „lihtsa lahenduse“ otsimisest tekkivad lahterdamised, kes on liiga noored, kes vanad, osa lausa lumehelbekesed. Kuid kõik see jahmerdamine ja lahterdamine ei aita, ainuke võimalus ongi tõdeda, et meil on ubinapuu, sellel kasvavad ubinad ja hea tulemuse saavutamiseks on  mõistlik tagasilõikus (regulatsioonide vähendamine), korralik väetamine (isikliku huvitatuse tõstmine), õigete juhtokste toetamine (ettevõtlusjulgus) ja kui kõik see tehtud siis vaadata kas on veel võimalik midagi mõistlikku ja tarvilikku juurde pookida (haruldased oskusteabed). Kui puu annab saaki, siis mis vahe sellel on millise oksa küljest ubin tuleb? Kas lumehelbekese või pensinääri oksalt.
Pole iial tulnudki selle pealegi, et valida inimesi mansasse lastelaulu meetodil -  „kukk või kana noor või vana“. Valik toimub ikkagi vajaduste, võimete ja … võimaluste järgi. Noored? Noored on parim osa juhi töös. Neis on hoogi, innukust ja järgmise põlvkonna laiemat maailmanägemist. Kui sellise noore saad oma organisatsiooni, veel kooli ajal, siis paindliku õpi-tööta süsteemi juures saab neist just selline ülioluline komponent kollektiivis, mis viib selle mõtteerksust edasi ega lase sellel langeda kõiketeadjate mugavustsooni. Puhas võit.  Kõiki võimalusi, ka ajutisi tuleb värbamisel ära kasutada, kui vahel väga vedas, nagu lotovõidus, oli võimalik tööle saada mõni kõrgjurist, isegi kui oli teada, et ta on sellel kohal vaid paar aastat, siis oli ka seegi puhas võit. Kolmepoolne võit: organisatsiooni analüüsivõimekus paranes, kõrgjuristid omandasid valdkonnaspetsiifilisi teadmisi ja ühiskond sai rikkamaks, sest läbi edasiliikuva juristi kandus teadmine laiale pinnale. Nojah, kui tegutsetakse valdkonnas, kus töötasud on piiratud (ikka väga piiratud), siis ainult niimoodi saabki valida. Valida seda mida turg pakub ja siis seda edasi arendada. Igast lumehelbekesest võib saada Einstein kui oskate teda suunata. Vanad? Näiteks, kui teised tööandjad olid ära põlanud 60 aastase analüüsijuhi (liiga vana), siis minu jaoks oli see puhas võit, ütleme kaheksa aastat kasutada ülihead analüütikut oli tõeline privileeg.   „Hundimaailm on suurepärane (…) Isegi kui vanad hundid ei suuda enam kõiges eesliinil olla, on nad perekonna jaoks hindamatu eelis näiteks jahil. Ka üheainsa vana hundiga karjal on 150 protsenti suuremad võimalused jaht võita. Miks? (…) Vanade huntide väärtus seisneb nende elukogemuses. Nad on elus kohtunud paljude konkurentidega, näinud kuidas nende pereliikmed võitluses surma saavad, ja tapnud ise teisi hunte. Nad väldivad konflikti, millest arvavad, et ei suuda seda võita, ja suurendavad sellega oma ellujäämisvõimalusi. Kogenud karjaliige tähendab seda, et kari saab kasu lõigata mineviku teadmistest. Nii võib isegi väike kari saavutada suuri asju.“ (E H. Radinger „Huntide tarkus“ Tänapäev 2018 lk 64). Just sellest kogemustest kasu lõikamisest jääb meil puudu, seepärast lõikamegi endale kogu aeg sõrme (kui veab).

Vanaema Marie soovitusest.

Minu tarkuse ja minevikukogemuste varaaidaks olid minu vanaemad, nemad oskasid oma lugulaulude käigus kõik maailma saladused ära seletada. Mida oleksid nemad arvanud lumehelbekestest? Ehhee, nad oleksid saladuslikult naeratas öelnud, et siin on nüüd küll terve põlvkond noori inimesi markeeritud peaaegu tööpõlguriteks, kuigi tegemist on igikestva variatsiooniga Vana-Rooma ütlusega, et noorsugu on hukas. Ei ole hukas, noored on teistsugused. Õnneks. Ja meil ning tööturul tuleb sellega kohaneda. Paljude jaoks on maailm juba muutunud. Need kelle jaoks on maailm muutunud, soovivad ka selles suhete muutust. Kuid keegi ei tule neid suhteid teie/meie eest muutma. Ise tuleb muudatus esile kutsuda. Kuidas? Eelkõige tuleb muuta enda suhtumist. See eriala mida mina õppisin, ei olnud minu unistuste nimekirja tipus, enamus neid töökohti, kus ma töötanud olen ei ole olnud (alguses) minu unistuste töökohad, enamus valikuid elu ristteedel on olnud kehva ja mitte nii kehva vahel. Mida teha? Selles seisus võib inimene sattuda stressi, lausa paanikasse, kuid Vanema Mariel oli kuldaväärt lahendus minu jaoks olemas, ta ütles „Mõtle see töö enese jaoks huvitavaks“ . Elementaarne. Nii lihtne. Arveametniku töös, mida ei tehta huviga ei ole mitte midagi meeldivat. Mõttetu töö, mõttetute arvudega. Vaid nende arvude mõtestamine, selle huvitavaks mõtlemine, annab tööle ka sisu. „Sisimas soovib iga inimene, et tema töö midagi tähendaks. (…) Kas kalafileerimine on tähendusrikas töö? Chhapte Sherpa Pinasha on selles veendunud. Ta töötab Manhattanil asuvas suitsukala, saiakuklite ja eritoitude edasimüügifirmas Russ & Daughters. (…) 15 aastasena hakkas ta tööle, kandes Džomolungma mäele tõusvate alpinistide 40kiloseid moonakotte (…) Kas ta praegune töö on vähem tähtis kui aidata inimestel jõuda planeedi kõrgeimasse tippu? „Need tööd on üsna sarnased“ (…) „Mõlemad tähendavad inimeste aitamist.“ Pinasha eelistab näha oma töös sügavamat missiooni, samal ajal kui paljud teised näeksid selles „vaid“ suitsukala viilutamist.“
 (L Bock „Töö ruulib“ ÄP 2015 lk 51). Kas teie näete oma töös missiooni? Millist?

Igaüks peab mõtlema, kas ta suudab töö huvitavaks mõelda, kui ei suuda, siis ei suudeta ka suhteid selles valdkonnas muuta. Vaid edukad tulemused võivad muuta suhteid, sest tulemused ise on näidanud nende võimalikkust Ja muide, miks ei võiks teha tööd naudinguga, mänguliselt, huvitatult? Õigemini just niimoodi peakski tegema.
Kevadisest uuringust selgus, et Eesti töötajad sooviksid teenida keskmiselt 1644 EUR kätte (NB!) ja kolmandik töötajaid valmis töökohta vahetama umbes 1500 EUR juures. Täiesti normaalne soov, kuid … Noored peaksid tahtma 3-5 „tuhhi“ kätte saada, kuid mitte lihtsalt „saada“, niisama ei saa midagi, vaid looma sellised teenused ja tööd mille eest neile ka sellist sissetulekut makstakse. Ise on vaja luua oma töökoht, luua oma turg. Meie ressursside juures on ekstensiivsed arengud nagunii määratud kaduvikku.

Võõrandamatu sünniõigus

Aksioom: Igaühe võõrandamatuks sünniõiguseks on olla ise enda peremees, olla ettevõtja ja  meie heaolu aluseks on tööviljakuse, töömahu ja kvaliteedi kasv. Kuid kuidas meie selle lihtsa loodusliku valiku valemiga ühildume tuleb meil kõigil ise läbi mõelda. Millest alustada? Meile meeldib lahterdada tegevusi, asju, nähtusi, inimesi, nagu see kukk või kana noor või vana näide. Selline lahterdus on küll olemas, kuid käib hoopis millegi muu kohta, mitte tööturu kohta. Teie/meie asendi tööturul määravad hoopis teised näitajad. Tundub, et üheks segadust tekitavaks lahterduseks on vanamoodne „tööandja“ vs „töövõtja“ telg. Selline omaaegne marksistlik klassivõitluse teooria alus, mis omas ajas võis olla üks maailma nägemise variante, kuid mis tänapäeval  ei mahu enam meie elu ja arengu raamidesse. Keegi meist ei ole sündinud tööandjaks või töövõtjaks, me oleme inimesed oma vaba tahtega. Meie sünniõiguseks on võtta ette midagi, mis meie enese ja meie lähedaste elu paremaks muudaks. Ettevõtlus ongi meie esmane sünniõigus, meie õigus olla ettevõtja. Teile tundub see mõttearendus veidi pöörane? Teie/mina ja ettevõtja? Kuid EVEA president Heiki Rits märgib, et 127 000 aktiivsest ettevõttest on suurettevõtteid ehk 250 ja rohkemate töötajatega vaid käputäis, alla 200 (250+  töötajat) . Näete, see pole võimatu, meie ees on 127 tuh otsustust olla ettevõtjad. See, et „suured“ on kogu aeg pildil ja et  poliitinimesed käivad seal linti lõikamas ei muuda asja, ettevõtlus väikevormina on võimalik ja tulus. Minu tutvusringkonnas on mitmeid isa-poeg tüüpi firmasid, iseenda peremehi, kes pakuvad valdkonnaspetsiifilisi kõrge kvaliteediga teenuseid. Nad ei kurda, et sissetulek on väike ja üks osapool on liiga vana ja teine liiga noor. Neil on raske, kuid töö käib nagu laulusalm ütleb käsikäes vilega. Nad realiseerisid oma võõrandamatu sünniõiguse.

Kvantmehhaanika loogika tööjõuturul

Kuid ka suuri on vaja nendele/meile, kes on otsustanud teisiti. Mida see teisiti siis tänapäeval tähendab? Kui me jääme traditsioonilise lahterduse - töö andja ja töö võtja - juurde, siis me oma probleemist ei pääse, see on lõputu ja mõttetu võitlus. Andmise ja võtmise konflikt. Me peame mõistma turu loogikat õigesti. Meie teiega võime vaadata sellele suhtele ka nii, et ettevõtja ei osta ühepoolselt mitteettevõtjate oskusi, vaid mitteettevõtjad ostavad samal ajal ettevõtja oskusi. Ostavad võimaluse midagi ette võtta enese elujärje parandamiseks ilma oma sünniõigust kasutamata ehk ettevõtlusega tegelemata. Ostavad töökoha. Kui kellelegi jäi mõte arusaamatuks, siis näiteks enne Ilmasõda ei saanud šveitser ja kelner restorani omanikult palka, vastupidi nad pidid ennast elatama klientide makstud (hea)teeninduse tasust ja maksid hoopis omanikule tasu selle eest, et neil oli selline töökoht loodud.  Seega suhted tööturul võivad olla väga erinevad. Kokkuleppe küsimus. Ettevõtja on investeerinud oma raha (või laenukapitali) selleks et luua töökoht, võtnud riskid, teinud kulutusi materjalide, tehnoloogia ja turunduse jaoks, koolituskuludeks jne. Ettevõtja on teinud oma parimate oskuste ja äratundmiste järgi otsustusi, loonud töökohad. See on ettevõtja töö, luua töökohti. Samasugune töö, kui treialil mutrit treida, ainult keerulisem.  Nüüd läheb ettevõtja oma töökohtadega nii kauba-, kui tööturule, lootuses müüa töökohti sellistele inimestele, kes muudaksid paberlikud plaanid elusaks toimivaks organismiks, saada hüvitist tehtud töö eest.  Sellel turuplatsil on mõlemad, nii ettevõtja, kui mitteettevõtja üheaegselt nii ostjad kui müüjad. Küsimus on vaid selles, kui nutikalt oskab üks või teine osapool oma seisundit turul ära kasutada. Kui niimoodi võtta, siis on mitteettevõtjal alati suuremad valikuvõimalused, sest kui talle ette valmistatud töökoha maksumus talle ei sobi, siis ta seda ei osta ja võib ta alati tagasi pöörduda oma sünniõiguse  juurde ehk hakata ettevõtjaks ja luua enesele ise töökoht. Raske, keerukas, stressirohke, ohtlik, kriisid, pidevalt muutuvad reeglid, töö 24/7? Seda te/me küll ei taha? No näete, selle osaga mittetegelemise ostate te/me teenusena töökoha loonud ettevõtjalt, see on tema töö ja risk. Selle eest tema tasu saabki. Teisalt pole ettevõtjal midagi teha oma investeeringuga kui turg tema töökohti ei osta. Kui ta tööturult läbi ei saa, siis kaubaturule ta ei pääsegi. Temal pole mingeid valikuid peale … ebameeldivate ja veel ebameeldivamate.
Uueaegsetes majandus (ja töösuhetes) muutub selline vastastikune arvestamine ja kokkuleppimine ikka tähtsamaks. Igapäevaseks. Tööturg on nagu kvantmehhaanika, on palju võimalusi, palju õigeid võimalusi. Seepärast ei pea me rääkima vandest-noortest, lumeinimestest, vabandust lumehelbekestest, sest kõigil on oma koht olemas. Kuid see koht võib erinevates tehingutes olla erinev. Olenevalt tehingust kas müüakse tööd kui teadmist ja oskust või tööd, kui loodud töökohta. Vanaaegselt lahterdades ja siis viha õhutamine pole küll see tee, mis meil aitaks paremaid tulemusi saada. Kõigile. Meie põhiline viga on see, et inimesed teevad tööd, mida nad ei taha teha, mida nad pole suutnud huvitavaks mõelda.  Aga  NY lõhefileerijast serpa on suutnud. Meie teiega?

Tööjõud: ressurss või haigus?

Lähtudes sellest, et töö iseloom muutub (muutub paindlikumaks nii ajaliselt, geograafiliselt, kui suhetes) on Dr Riigi esmaseks, pigem ainsaks, ülesandeks lõpetada ülereguleerimine ja
 olla ressursside paindliku ühendaja, mitte vastandaja, rollis.
Alustame algusest. Tööjõud on ressurss. Ressursside tõhusa kasutamise  vaatepunktist lähtudes asub meil tööjõu küsimustega tegelemise  raskuspunkt juhtimisahelas vales kohas. Kui tööjõud on olemuslikult ressurss nagu energia, maavarad jne, siis miks asub selle ressursi strateegiline juhtimine ministeeriumis, mis tegeleb haiguste ja puuetega, mitte seal kus toimub kogu majanduse strateegilise suuna väljatöötamine. Või pole tööjõud Dr Riigi arvates mitte niivõrd ressurss, kui pigem haigus ja puue?  Senine  tööjõusse suhtumine jätab küll sellise mulje, et Dr Riik püüab selle probleemidega tegeleda kui haigusega või puudega. Kui me tahame saada ressursside tõhusat kasutamist, siis peaks tööjõu kasutammise strateegia kuukuma MKM valdkonda, just sinna kuhu kuuluvad ka teiste ressursside strateegiate valdkond. Põhjanaabrid on oma ressursikasutuse juba ammu konsolideerinud ja toonud ühte strateegilise teravikku Töö- ja tööstusministeeriumisse, sinna kus on ka konkurentsi ja tarbijakaitselised küsimused. Soomekeelne nimetus Työ- ja elinkeinoministeriö, ise annab mõista kuidas naabrid suhtuvad majandusse. Sõna „ elinkeino“ üks tõlkevariant on  ka „elatusvahend“, väga sümpaatne - elatusvahendi ministeerium.  Kuid, eesliide „elin-„  tähendab eesti keeles „elu“ ja „keino“ viisi, siis võiksimegi teha ülevindi üldistuse, et soomlastel on töö ja tööstuse, kui eluviisi ministeerium. Vahva. Sellest vaatevinklist vaadatuna on ka mõistetav, miks Soome ettevõtlus on tootlikum ja palgad u 3x kõrgemad.
Kuid kuna meil tegeletakse tööjõuga kui puudega, mitte kui ressursi tõhusa kasutamisega, siis vupsavadki meile esile mitmed asendustegevuslikud  mõttepojukesed, mis tapavad majandust ja ressursikasutust

Igaks juhuks kindlustamine?

Näiteks Dr Riigi ettepanek luua tööõnnetuskindlustuse üldine süsteem tegi nõutuks. Väga nõutuks. Idee kantud justkui murest tööõnnetuste rohkuse pärast, kuid lahendusteed viivad vaid uute traumadeni. Majanduslike traumadeni. Muidugi iga tööõnnetus on üks liiga palju. Kuid inimestel ikka juhtub, seetarvis ongi olemas lepingud turuosaliste vahel, milles käsitletakse poolte õiguseid ja kohustusi. Kui ma peale kooli  suurtehasesse tööle läksin, siis oli ka sundkindlustus. Mnjah, oli „arenenud sotsialismi“ ajastu, mil töörahva eest „hoolitseti“ igal võimalikul moel, kuid sundkindlustuse pidin ise ostma, ei antud tasuta. Nüüd järsku, peaksid selle kinni maksma ettevõtjad. Miks? Vaadake, kui meil on aastas 4-5 tuh liiga palju tööõnnetust, siis on tegemist individuaalsete juhtumitega, halbade juhuste kokkusattumisega, mille peaksid tööturu osalised ise ära klaarima. Siin ei ole mitte mingit vajadust Dr Riigi sekkumisel.  Meil on pragu u 650 tuh töötajat, hakata üksikjuhtude põhjal kogu  turult raha korjama on väga tehislik. Eriti veider on, kui Dr Riik kinnitab, et  ta tahab luua tööõnnetuskindlustuse süsteemi, mis ei suurenda tööandjate maksukoormust. Tõelised trikimeistrid. Siiski, võimalus selleks olevat vähendada samal ajal näiteks töötuskindlustusmakset. Vaat kus lops, tuleb välja, et ühte trikki kinni kattes paljastus teine trikk, ehk kui tööandjad juba aastaid räägivad, töötuskindlustusmaksu on vaja alandada, kuna senine kogutu hapneb lihtsalt „nominaalstruktuuruniversaalnahaal“ tasakaalu riiulil kasutult, siis Dr Riik on järjekindlalt keeldunud seda rahapumpa ettevõtjate taskust välja tõmbamast. Nüüd, nagu võluväel uue turu sissesöötmiseks ollakse valmis selles reservatsioone tegema. Mage trikk. Kahekordselt mage, sest lõppkokkuvõttes võetakse see raha ikkagi välja turult, mis vähendab majanduse konkurentsivõimet, kuid kasvatab inflatsiooni.
Ja kõik need jutud selle raharoopimise ürituse kaitseks a´la ennetada tööga seotud tervisekahjustusi, tööandjate motivatsioon töökeskkonda panustada ning tööõnnetusi ennetada piiratud jne on muidugi lahendamist vajavad küsimused (enamikus küll vastastikuste lepingutega) kuid ei oma mingit põhjuslikku seost üldise kindlustusmakse kehtestamise ihaga. Kõik need väited pole asjakohased, ükski neist asjadest ei ole seotud üldise maksustamisega vaid kõige elementaarsema seadustest  tuleneva ohutus- ja lepingukohustuste täitmisega. Ka ei muuda kindlustusmakse olematuks seda, et tööõnnetuste tagajärjel jääb aastas tegemata 1,3 miljonit töötundi. Aeg on taastumatu ressurss.

Kellele ehitatakse turgu?

Kuid kas selline kindlustamine on üldse mõttekas?   Suurettevõtjad ei kindlusta kogu vara, kõiki riske, see läheks lihtsalt ebaotstarbekalt kalliks. Riskid maandatakse kas oma loodud reservide või teatud liiki kindlustuste kaudu. Muide ka Eesti Vabariik ei kindlusta kogu oma vara ega riske. Kõige kindlustamine on lihtsalt liiga kallis. Nüüd võimalike tööõnnetuste kindlustamisega tahetakse teha midagi eriskummalist,  võtta majandusest välja raha, panna see … jah kuhu see üüratu raha panna? Eesti Liikluskindlustuse Fondi hinnangul oleks tööandjate kulu tööõnnetuskindlustusele 5-200 EUR töötaja kohta aastas, sõltuvalt nende tegutsemisalast. Kui võtta keskmiselt näiteks 100 EUR, siis võetakse reaalselt majandusest välja 65 milj EUR. Kuid loomulikult ei võeta seda lihtsalt välja vaid luuakse kindlustusettevõtetele täiendav ressurss. Pööritada iga aasta 65+ milj EUR on ikka väga vahva töö. Seda teeks isegi. Seega on Dr Riik loomas uut turgu kellelegi. Kellele?

Demokraatlik (bürokraatia)kirves

Nüüd siis  kutsutakse ettevõtjaidki selles arutelus kaasa rääkima. Oh kui nuuma,  seadusandjad ja tööandjad võivad enne Dr Riigi plaani enne seaduseks saamist konstruktiivselt läbi vaielda. Kutsutakse veel ülesse konstruktiivselt vaidlema.  Mida siis läbi vaielda? Kas ettevõtja peaks vaidlema selle üle, kas pearaiumist teostada giljotiiniga või vanamoeliselt kirvega. Siin ei ole midagi vaielda, raiskamine ja ringkäendus tuleb lõpetada. Kuid vaidlust ei tulegi, see mis tuleb on bürokraatlik rituaaltants. Demagoogiline avanoot „arutelule“ on juba Dr Riigi poolt antud a´la on üllatav, et osa ettevõtjatest ei mõtle kaasa, kuidas tööõnnetuste hulka vähendada, vaid soovivad senise olukorra jätkumist. Väga pahatahtlik, väga upsakas algus ehk kuigi ettevõtjaid kutsutakse selles arutelus kaasa rääkima, siis nii kui keegi neist truualamlikult totrusele kaasa ei nooguta vaid kaasa mõtleb, siis pööratakse see koheselt tema vastu. Sellina demokraatia siis.
Kui nüüd seda Dr Riigi „hoolitsusloogikat“ mööda edasi minna, siis peaks meile kõigile kehtestama sundkindlustuse, sest suurem osa traumasid juhtub teatavasti mitte tööl vaid kodus. Mitmed tuttavad on varbaluu vastu lauajaga ära mõrastanud, ühele kolleegile kukkus lumekamakas pähe, ise jooksin vastu kapinurka nii et … Ilmselt tuleks hakata koguma kogu elanikkonnalt „katuselt kivi pähekukkumise kindlustuse maksu“.  Tundub ju totter? Ongi. No loodetavasti ei andnud mõnele poliitinimesele valimisloosungiks ideed.

Dr Riik ei peaks mõtlema välja üha uusi piiranguid ja nendega seonduvaid koormisi vaid vaskja juba toimivate seaduste raames turu osapooltel otsustada milliseid lepinguid ja kellega sõlmida. Dr Riigi sekkumine igasse turutoime pisiasja on liiga kulukas.  Igale piirangule ja igale ümberjagamisele võib ilusa jutu juurde mõelda, kuid lõppude lõpuks on see vaid jutt. Dr Riik peaks tööjõu küsimustesse hakkama suhtuma kui ressurssi, mitte kui haigusesse ning ressursikasutusest lähtudes avardama selle ressursi tõhusa kasutamise piire. Kui me neid muudatusi ei tee, siis pole meie mureks mitte lumehelbekesed vaid jääaeg. Majanduslik jääaeg.


Targutusi:

                                

D C Dennett „Darwini ohtlik idee“ Varrak 2011

Lk 68 „Erinevalt õnnest on osavus usaldusväärne; samadesse või sarnastesse olukordadesse sattudes võib selle peale üha uuesti ja uuesti loota“

Lk 69 „Mõned algoritmid on niivõrd tüütult korrapäratud ja mõttetud, et võimatu on lühidalt kirjeldada, mille jaoks need üldse olemas on. Need lihtsalt teevada seda, mida teevad, ja teevad seda iga kord.“

R Cialdini „Eelveenmine“ Pegasus 2017


Lk 167 Teostatavus. „Kui ma teavitan koduomanikke, et energiat säästes saaksid nad säästa ka palju raha, ei tähenda see, et nad suudaksid selle teoks teha. Lõppude lõpuks saaksin ma vähendada oma järgmise elektriarve nullini, kui ma lülitaksin majas välja kogu elektri ning tõmbaksin ennast kuuks ajaks põrandal pimedas kerra, kuid seda ma ju tegelikkuses ei teeks. Sotsiaalset tõendust puudutava informatsiooni suur pluss on, et see kaotab saavutatavuse ebakindluse probleemi. Kui inimesed saavad teada, et paljud teised nendesugused säästavad energiat, ei jää selle teostatavuse osas enam suurt kahtlust. See hakkab tunduma realistlikuna ja seetõttu äratehtavana.“
Lk 167 Autoriteet „Kui inimesed langetasid otsuseid omal käel, tõusis aktiivsus aju neis piirkondades, mida seostatakse valikuvõimaluste hindamisega. Ent kui neile andis mõne otsuse puhul nõu ekspert (nimeks majandusteadlane), siis mitte ainult ei järginud seda nõuannet, vaid tegid seda ka mõtlemata valikuvõimaluste tegelikule väärtusele. Hindamisega seotud ajuosad polnud sel ajal aktiivsed. On paljuütlev, et selline mõju ei avaldunud mitte kõigis aju piirkondades; eksperdi nõuanne aktiveeris teiste inimeste mõistmisega seostatavad ajuosad. Sõnumi edastajast oli saanud sõnum.
Selle näite põhjal peaks olema selge, et mõjuvõimas isik, kellest me siinkohal räägime, ei pea tingimata olema võimupositsioonil – see, kellel on kõrge staatus ja kes saab seetõttu võimu abil sundida endaga nõustuma -, vaid on autoriteet ja ta saab seetõttu oma pädevuse abil veenda. Selle viimase kategoorias on alatüüp – usutav autoriteet -, kes on eriti tulemusrikas. „


No comments:

Post a Comment