Tuesday, April 4, 2017

Mis on ühist merilõvil ja riigikapitalismil?


Hiljuti märkis riigipea, kui tähtis on , et sõna oleks täpne. Väärt mõte. Ilmselt teeb paljudele muret ebasihipärane ja mitmetimõistetav sõnakasutus. Ei teagi, kas see on lohakus, vastutamatus või  me ei suuda kiirmaailmas enam süveneda.  Kasutame sõnu „täiesti vabalt“. Muidugi, keel peab olema arengus, kuid nimetades punast ämbrit siniseks saapaks, siis vaevalt on see keelearendus. Olete ilmselt märganud  moesõna „dumping“ vabakastust a´la „Türi Lai“ tegi dumpingut „Paide Pai“ vastu. Kõik saavad aru milles asi, kuid sõna kasutus on vale. Dumpingu on mõiste, mida kasutatakse vaid  üle tollipiiri kehtivate suhete kohta. Ehk seni kuni Türi ja Paide asuvad EL-s, Eestist rääkimata, ei ole nende vahel dumping legaaldefinitsiooni järgi võimalik. Samuti räägime suupäraselt monopolidest ja kartellidest, kuigi Eesti õigusruum selliseid „loomi“ ei tunne. Nagu öeldakse, pole hullu, me tunneme enamasti need „loomad“ ära. Kui me nimetame hobust „obeseks“, siis saame kõik aru, et tegemist on lihtsalt murdelise sõnaga. Sama loom ju. Kuid kui me hakkame nimetama merilõvi lõviks, siis tekitame suure segaduse, kuigi „looma“ nimetuses sisaldub lõvimotiiv. Edasi sõnakasutusest, kui merilõvi ei ole lõvi, kas siis riigikapitalism on kapitalism? Vahel on just tegemist sellega, et sõna tähendust nihutades, ei nihku pelgalt sõna,  me ise nihkume täiesti teistsugusesse maailma.  Seetõttu on tõesti ülimalt tähtis, et sõna oleks täpne.

Riigikapitalism, veider loom?

 Aeg-ajalt kerkib meil üles uudisväärtuslik termin – riigikapitalism ja … sumbub nagu muudki uudised. Riiki sai rohkemaks, kuid uudis sumbus. Siis loeme, et toimub riigikapitalismi pealetung ja … jälle sumbus. Riiki sai veelgi rohkem, kuid me ei märkagi samaaegset suure osa  mitteriikliku osa erosiooni.  Mõtlete, mis siin paanitseda, kapitalism (see loom mis põhineb tootmisvahendite eraomandusel) on ju ka riigikapitalismi mõistes kenasti olemas, kuid … Kuid siin ongi sõna ja mõiste läinud nihkesse. Nii nagu merilõvi ei ole lõvi , ei välimuselt, geneetiliselt ega olemuslikult, kuigi sisaldab sõna  „lõvi“, pole riigikapitalismi puhul tegemist kapitalismiga, kapitalismi liidesest hoolimata. Riigikapitalism on sama palju kapitalism, kui merilõvi on lõvi. Riik võib olla kapitalistlik, kuid riigikapitalism ... ? Lihtsalt veider „loom“. Kapitalism põhineb turumajandusel, turumajandus konkurentsil. Võistlusel. Riigimajandust liigutavad hoopis teistsugused hoovad kui tõelist turumajandust. Riigimajandust liigutavad müstiline poliitiline tahe ja selle osis - bürokraatia.

Eraalgatusliku maailma erosioonist

Pilvepiir on küllalt lühikese ajaga suutnud turutoimest välja lülitada terved valdkonnad. Eraettevõtjad on välja tõrjutud lennundusest, rongindusest, praamindusest. Tasuta maakonnaliinide mänguga surutakse välja ka viimased konkurentsipõhised „bussiistid“. Nüüd oleme võtnud nõuks üürituru segi sõtkuda, sest kõrgelt-kõrgelt, Pilvepiirilt, ei paista, et meil on täiesti toimiv üüriturg. Mida veel? Jäätmekäitlusturg on nii magus ja konkurentsitihe, et selle võtaks avalik võim meeleldi üle. Sic! Isegi itaalia maffiale meeldib see turg. No ja siis? Tegemist on  Dr Riigi juhtimisvigade kogumiga, õigete võtetega oleks võinud need valdkonnad eraalgatusele säästa ja hoida kokku meie ühist raha. Turu imiteerimine ei ole turg, see on turulaadne toode.
Juhtmõte: „Turu suutlikkust on alahinnatud … Samas on iga õnnestunud tehing siiski midagi märkimisväärset – see on võhivõõra inimese tunnustus sinu tööle. Võib-olla see ongi seletus uurimistulemustele, mis väidavad, et eraettevõtjad on üldiselt õnnelikumad kui palgatöötajad. Nemad saavad oma tööle heakskiidu iga kord, kui keegi nende esitatud arve maksab. „
(T Harford „Kohanemine”. Kirjastus Hermes 2012 lk 228)
Vahemäng: Mängime vutti
Kujutame ette, et turg on mänguväljak. Mängijad-turuosalised on oma esinduse ehk Pilvepiiri kaudu kehtestanud reeglid. Palgatud on reeglite järgimiseks autoriteetne arbiiter -  Dr Riik.  Just Dr Riik on see, kes peab jälgima, et turul/mänguväljakul kõik reeglitele vastaks: lugema punkte/väravaid, vilistama, määrama nurgalööke ja vilgutama punast kaarti. Vahva. Täpselt nagu vutis: nauditav pingutus, väärikas võit, elegantne viletöö.
 Nüüd kujutage ette olukorda  kui arbiiter sekkuks mängu … ühe mängijana - turuosalisena? Mitte lihtsalt mänguosalisena, vaid sellise jõuga turuosalisena, kellel on keset mängu võimalik reegleid muuta, mängijaid suvaliselt platsilt ära saata, väravate asukohta ja suurust muuta? Ei meeldiks? Valemäng? Muidugi, see pole enam see mäng. Nii ka Dr Riigi ja „riigikapitalismiga“, kui Dr Riik hakkab ise tegelema ettevõtlusega, siis pole ta enam arbiiter, vaid turuosaline. Dr Riik pole mitte lihtsalt turuosaline, vaid konkurentiõiguse mõistes olemuslikult  turguvalitsevas seisundis olev turuosaline,  kelle positsioon võimaldab tal tegutseda arvestataval määral sõltumatult konkurentidest, varustajatest ja ostjatest. Kuid konkurentsiõiguses on turgu valitseva seisundi otsene või kaudne kuritarvitamine keelatud. Kui konkurentsiõiguslikult edasi urgitseda, siis on Dr Riigil, asudes turuosalise positsiooni, ka tunnuseid mis viitavad et tal on nii eri- või ainuõigus, kui ka see, et ta omab olulist vahendit, mis teevad Dr Riigist mitte ainult turuvalitseja, vaid lausa supervalitseja. Muidugi on minupoolne „konstrui“ meelevaldne seaduse laiendus, kuna KonkS kehtib vaid ettevõtjatele.
Probleem pole siiski tõlgendustes, vaid Dr  Riigi tegevuse reaalsetest mõjudest turule. Täpselt samamoodi nagu OPEC ei ole konkurentsiõiguse mõistes kartell, sest see pole firmadevaheline, vaid  riikidevaheline lepe, on selle tulemus turule otsene, määrav, sageli traumeeriv. Sama ilming on ka Dr Riigi toimel turule, kui ta on üheaegselt nii mängija, kui arbiiter. Dr Riigi osalemine turuosalisena tapab enamikul juhtudest mängu. Vabandust, turu. Tapetud turul ei saa olla mingit konkurentsi. Kui ei ole turgu ega konkurentsi, vaid üksnes riigi käsumajandus, siis see ei ole turumajandus, „kapitalismis“. See mida nimetatakse segadust tekitavalt  „riigikapitalismiks“ on tegelikult riigimajandus e. käsumajandus. MOTT.

Kaksikvennad: konkurents ja demokraatia

 Moodne konkurentsiõigus sai alguse 1890 a USA-s Shermani trustidevastasest seadusest, mille lähtekohaks oli, majandusliku võimu demokraatliku kontrolli eesmärk. Liigses majanduslikus võimus nähti ohtu põhiseaduslikele individuaalsetele vabadustele. Põhiseaduslike individuaalsete vabaduste kaitse on ühtlasi … demokraatia kaitse.  Kuidas nimetada olukorda, kui üha uued majandusvaldkonnad lülitatakse välja turutoimest ehk seal ei toimi enam konkurentsipõhine areng?  Kui turutoime  asemele on asunus Dr Riik nagu Shermani akti eelne trust, kas siis on tagatud põhiseaduslikud individuaalsed vabadused?  Demokraatia, mille kohta   „… Churchill on teile juba vastanud. Ta ütles: „Demokraatia on halvim valitsemisviis, kui välja arvata kõik teised.“ Ta ei tõmmanud meid tillist. Ta ei öelnud, et see on parim elukorraldus. Ta ütles „halvim“.“( Beigbeder  „17,90 E“ Varrak 2011lk 16).  Kaasaegse poliitika aluseks on demokraatia ja majanduse aluseks konkurents. Konkurents on demokraatia peegeldus majanduses. Me peame leidma need mehhanismid, mis aitavad meil rohkendada konkurentsi, mitte iga tõrke puhul või hetkelise poliitilise kasu lootuses, üha uusi valdkondi turutoimest välja lülitama. Mugav, aga hukatuslik. Konkurentsi edendamine on demokraatia ülim ülesanne, see on demokraatia loomulik enesekaitse.  „Jefferson ütles korduvalt, et parim valitsus on väike valitsus, sest „valitsus pole rahva isand vaid rahva teener”. Abe Lincoln ütles kord, et. „Jeffersoni seisukohad on vaba ühiskonna põhimõtted ja aksioomid.” (R.Reagan „Ühe ameeriklase elu” Tänapäev 2012 lk 94). Riigimajanduslik Dr Riik ei ole väike ja kindlasti mitte parim. Eks ole, kui vaadata asjade arengule sellisest vaatepunktist, siis saab „riigikapitalismi“ pealetung hoopis teise värvinguga. Ähvardavaga.

Dr Riigi tururavi
Kuid siiski esineb olukordi, mil turg ei toimi, on mingi turutõrge. Turg on nö. haige. Sellisel juhul tuleb leida kohased vahendid turu tervendamiseks. Peamine, see peab olema tõhus ja kiire nagu tänapäeval haiglas – tehakse protseduurid ära ja … ruttu, vutt-vutt, tagasi turule. Samuti peab Dr Riigi sekkumine turgu näiteks dotatsiooni kaudu olema mõõdukas ja ajaliselt piiratud. Dr Riik peaks siin käituma raviskeemi määrava arstina, mitte sõltlaste tekitajana nagu narkodiiler. Seega kiire ja tõhus taastusravi ja tagasi turule. Raske trauma nagu majanduskriis võib muidugi turule rängalt mõjuda, kuid ka siin on kohane valida kohased vahendid. Küsimus on selles, kas kasutada intensiivselt kõnnirobotit või sundida haiget väevõimuga voodisse, sest meil kõnniroboteid pole, kuid see eest oleme varunud hunnitu hulga siibreid. Just viimane on kujunenud meie Pilvepiiri peajooneks, mitte kiire turu tervendamine vaid selle koomasse jätmine ja … siis Päästjana turu üle võtmine.
Turutõrgetele reageerimine on eufism oma saamatusele. Just-just, Dr Riigi, kui arbiitri suutmatusele mängu juhtida. Dr Riigi ülesanna, ainuke ülesanne on luua tingimused, mis võimaldavad tõhusat konkurentsi mitte meeletu reguleerimiskoormisega mängu tappa. Pea kõigis neis valdkondades kus eraalgatus on lahkunud oleks oskuslike meetoditega olnud võimalik konkurents taastada. Kahjuks … läks teisiti. Läks lihtsalt, kuid valesti ja kallilt.

Kaksikvennad: riigimajandus ja bürokraatia

Kõike juhtival riigil, käsumajandusel, ei ole midagi ühist sotsiaalse õiglusega:  „Sotsiaalse õigluse nimel likvideeriti Nõukogude Liidus tootmisvahendite eraomand. Kuid kui riigis pole tootmisvahendite eraomandust, siis kes hakkab tootmist juhtima? Õige: riik. Aga mis on riik? Õige: riigiasutused – valitsus, ministeeriumid, riiklikud komiteed ja nii edasi ja muu seesugune. Lihtsamalt öeldes . bürokraatia. (…). Sotsialism – see on riigi võim, see tähendab bürokraatia võim“ (V. Suvorov. „Vanakuradi vanaema“ Tänapäev 2015 lk 151). Mnjah, ei kukkunud välja just kõige kaunim jada, alustasime sotsiaalse õigluse püüdlusest, kuid lõpetasime bürokraatia võimuga.
Konkurents pärsib riigimajanduse võimalusi, seevastu riigimajandus vajab üha rohkem kõiksugu asjapulkasid, kes mehhaaniliselt  jäljendaks turutoime funktsioone. Riigimajandus ja bürokraatia on kaksikvennad. Kuidas vend riigimajandusel võidelda vend konkurentsiga?
Parafraseerides hea indiaanlase motiivi on riigimajandusele hea konkurents, surnud konkurents.

Tapamaja nr 1: Tapa dotatsiooniga

Riigikesksuse idee pole mitte ainult poliitinimeste peas keerlev mõttemudel, vaid ka bürokraatliku osise avaliku teenistuse mõtteviis. Te muidugi ei loe, sest olete normaalne inimene, kuid kui te loete näiteks mingist valdkonna arengukava seletuskirjast, et kommertstegevus häirib doteeritava teenuse korraldamist ja tingib süsteemi killustatuse, siis peaksid turumajanduse fännina ehmatusest maha kukkuma, kuid … Seda ei märgatagi.  Sõna on nii palju nihkunud, et otsesest ähvardusest  turule ei tunta äragi. Kuid selline suhtumine Pilvepiiril pole lihtsalt eksitus, apsaks, vaid riigimajanduskeskne süsteemsus. Iga järgnev sõna sellises kavas ilmestab, et mõtteviis ise on vale. Kirjutada täie mõistuse juures, et  lahenduseks „ei saa olla kommertstegevuse sunniviisiline lõpetamine“ oleks nagu pärit mingist veidrast mineviku kõverpeeglimaailmast. Uskumatu. Selle asemel peaksid olema kirjeldatud hoovad, millisega saaks kommertstegevust suurendada, et Dr Riigi dotatsioonikoormust elik meie maksukoormust vähendada.  Kui mõte on valest helistikust liikuma läinud, siis riigimajanduslik kakofoonia jätkub väites, et eelkõige  peab Dr Riigi poolt pakutava teenuse kvaliteet tõusma sellisele tasemele (sic! ),  et tarbijad eelistaksid avalikku teenust kommertsteenusele, mis tähendab tõlkes seda, et meie ühist raha tuleb sellesse auku veelgi rohkem kühveldada. Kõik see  näitab riigikeskse majanduse eelistamist. Mõtteviisi. Selle asemel, et loomulikku äritegevust innustada, püütakse seda asendada Dr Riigi poolt pakutava doteeritud tootega. Kahju. Parafraseerides Šveiki … ja nii nad meie turumajanduse tapsidki.

Tapamaja nr 2: Tapa regulatsiooniga

Teine riigimajanduslik turu tapmine käib läbi regulatsioonide muutuse. Pidevate, armutute, arutute ja läbi arvutamata muutuste. Muidugi on meie ettevõtjad väga paindlikud. Oleme harjunud? Kuid see, et meie oleme „harjunud“ kasvõi kissellis ujuma, ei meelita siia uusi investeeringuid. Üks eredamaid näiteid pahatahtlikkust regulatsioonist on  ravimikaubanduse regulatsioon. Muutustega, üks hullem kui teine, on kümme aastat püütud õigeks väänata seda, mis jäi 25 a tagasi tegemata jäi. Pole õnnestunud. Järjekordse muudatuse jõustumise tähtaeg on saabumas … Järelikult läheb muutmiseks. Ilmselt. Jälle. Kismaks ka.Teisalt, mõnda seadust tehakse nii kaua, et selle vastuvõtmisel on regulatsioon juba vananenud Paberi peal on kerge lahinguid võita, elus … Muudame veel. Jälle. Oleme harjunud. Kuid, investoritele ei meeldi põlev raha. See tähendab, et eraalgatust jääb vähemaks, kuid riigimajandus laieneb. Regulatsiooniga tapmine on kõige tõhusam tapmise vorm.

Tapamaja nr 3: Tapa menetlusega ehk  luban, järelikult eksisteerin

Ka tiheda reeglistikuga majandusruumis on võimalik olla edukas, kui menetlus toimub mõistliku aja ja sujuvusega. Teisalt võib kõike venitada viimase „tärminini“ nagu „slow strike work“ puhul. Kas meil on streik?  Kui  mõelda ärevatele „rindeteadetele“ miljardiprojekti võimaliku menetlusliku aegluse kohta, siis tundub, et on küll. Pikk menetlusaeg on tüüpiline käsumajanduslik rudiment. Lubamatu. Kui Eestisse rajatav puidu rafineerimise tehas annab lisandväärtust 4-5 korda võrreldes sellega kui puitu niisama välja vedada, siis see on koht kus Dr Riik peaks ilmutama … elutervet ahnust. Meile tuuakse raha koju kätte ja meie …  Soomes, milline ei ole just väga bürokraatiavaba, kuid teab investeeringute väärtust, sai puidurafineerimise tehas load kaheksa kuuga. Teame juba, et meie kunstipärane menetlustapp võib investorid panna vaatama hoopis Läti poole. Palju õnne  Lätile, Lõuna-Eesti kaubanduskäibe kinkisime teile, olge lahked võtke ka miljardiinvesteering. Siinjuures tekkis üks kiuslik mõttepojuke. Kui mõelda, et menetlusaegade vahe meil Soomega on u 3x, kas sellest ongi tulem, et meie keskmine palk on u 3x väiksem, kui naabritel? Töö tegemiseks ei jää lihtsalt aega, kogu võhm läheb surnuks menetlemisele?. Me menetleme iga projekt surnuks … nagunii! Kahju. Riigimajanduse viljad

Tapamaja nr 4: Tapa kuludega

Pilvepiir on  turutoimest edukalt üha uued valdkonnad välja lülitanud, siis tähendab see potentsiaalse tulu asemel garanteeritud kulu. Kulude tuleb leida kate. Oh milline kaunis eufism maksude tõstmisele. Kellele tõstame? Esimese asjana liigub mõte muidugi aktsiiside poole. Lihtne krabada. Pakendi lisaaktsiisi juba mõeldi välja, gaasile lajatati ikka täiesti hingematvalt otsa, kuid … Pilvepiir ei puhka selles rängas töös. Tulemas onkontsernisiseste laenude 20% maksustamise plaan nn panditulumaksuga. Mõttepojuke, et Dr Riik ei võta ju midagi ära, vaid te saate selle kahe aasta pärast tagasi, kui hästi käitute,  näitab, et Pilvepiir ei adu kuivõrd pingeline on olukord ettevõtluses. Iga veerandsent on käibes. Pealegi on tegemist enamikul juhul investeeringutega. See mille reklaamlause oli, et maksustame „pahad“ põhjala pangad, tapab esmajoones omamaise ettevõtluse või … Siinkohal virvendas mul läbi mõttekene, et me pole asjast vist õigesti aru saanud. Usume sõnakasutust, kuid sõna on ju nihkes. Skeem kujuneb ju selliseks, et kontsernisiseselt enam laenu anda pole mõistlik, siis laenavad tütred … pankadelt. Nende kasumid … Saite aru? Väga nutikas plaan. Sõnakasutus ka.  Tegelikult mage lugu, sest see raha mida omamaised tütred saaksid emakese käest odavamalt, edendades konkurentsivõimet, jääb ära. Nuumame edasi keda vaja.  Ega Dr Riikki ilma jää, iga ettevõtlusse investeeritud miljoni pealt on Dr Riigi käsutuses  200 tuh EUR,  ressurss nagu maast leitud. Pole paha. Momentvõttena. Kuid perspektiivis tähendab see vaid seda, et investeeringud mitte ei tule vaid lahkuvad, suurendades riigimajanduse osakaalu. Ettevaatust ettevõtjate pügamisel on kindlad piirid, mida ilmestab  Krõlovi  mõttetera huntide maksukogumisõigusest: „Valitseja armulik, eks lubanud sa ise maksu meil võtta kasukate jaoks – ees talv on pikk; see maks on väike, täitsa mööda jaksu; ei rohkem ega vähem – nõnda oli jutt – kui ühe naha annab iga utt.“ Noh olgu nõnda, pidage siis silmas, et ainult ühe, (…) ja  valskust teha – mitte ilmas! Või muidu  lõpp sel lool võib saada sant“ „Kes annab au ja jõu, ent mitte tarka nõu, ei head see tee ka siis, kui süda – parim pant.“ Vaat niimoodi.

Õigetpidi raha

Arusaamatu, miks Pilvepiir ei taha teha õigeid asju loomulikul teel? Me ei hakka ju kodus suppi sööma kasvatades tiritammi? Miks Pilvepiir siis teistmoodi teeb? Miks peab Pilvepiir välja mõtlema üha uusi abimeetmeid, miks me ei saa maksta õpetajatele, tervishoiutöötajatele, arstidele, korrakaitsjatele jne. mõistlikku palka? Raha ei olevat. Vale puha, kui me vaatame palju kulub sihitutele kompensatsioonimehhanismidele, siis seda on tunduvalt rohkem, kui palgatõusuks tarvis. Keerutame raha vales järjekorras, tekitab Pilvepiir  probleemi ja siis Dr Riik ületab selle „kangelaslikult“? Pole vaja kangelaslikkust, tehkem õigeid asju õiget pidi.
Vaadake, on täiesti erinev, kuidas raha inimeseni jõuab, esiteks, ta saab seda täie õigusega, täiel määral, väärikalt oma väärika töö eest väärikalt. Teiseks, tema sissetulek kujuneb madalast palgast (raha ei ole) + abid (raha on) ja soodustused (raha on), millest kaks viimast osist ei sõltu tema tööst vaid sõltuvad Pilvepiiri „lahkusest“. Erinevust iseloomustab üks vana anekdoot: USA ja NSVL juhtide kohtumisel räägiti palkadest. Ameeriklane mainib, et neil saadakse keskmiselt 200 USD/nädalas, äraelamiseks läheb 100 USD. Küsimusele, mida ülejäänuga tehakse vastab jänki, et „Teevad mis tahavad“. NSVL juht mainis, et neil saadakse 100 rbl/kuus, äraelamiseks on vaja 200 rbl. Küsimusele, kuskohast ülejäänu saadakse vastati, et „Võtku kust tahavad“. „Võtku kust tahavad“ on sõltlaste ühiskond, nad ei tule enesega toime, nad sõltuvad „hüvede“ jagajatest, vastandina väärikatele vabadele inimestele, kes võivad oma palgaga „teha mida tahavad“. Sõltlasühiskonna kodanikud olid muudetud alamateks,  kes ootasid armuande. Sõltuti jaotajatest: ametiühing „jaotas“ vaipu, külmkappe, töökoht „jagas“ kortereid, täitevkomitee krunte. Lõpuks jaotati ka viina, soki, seebi, leiva, bensiini (ja tiku) ostu õigust. Oli kujunenud riigimajanduslik sõltlaste ühiskond. Meilgi kisub riigimajanduse õitsenguga tekkima sõltlaste ühiskond. Enam ei sõltu inimese heaolu tema töö panusest, kes teeb oma sissetulekuga mida tahab. Nüüd sõltub inimese heaolu mitte enese tahtest vaid poliitinimeste suvast (60 EUR kätte, alla 500 EUR tagasi). Kuidagi õõvastav on kuulda, et õpetaja, tervishoiutöötaja jne heaolu ei sõltu nende väärikast tööst, vaid sellest kas Dr Riik või Pr Linn suvatsevad neile „eraldada“ korteri. Kas tagasi ENSV-sse? Meist kujundatakse  sõltlasi, me sõltume kellegi kapriisist, hetkehuvist.
Veelgi destruktiivsem on „andmisfilosoofia“ bumerang ettevõtluse suhtes. See „annab“  vale signaal madalama palgaotsa ettevõtjatele. Sõnumi tõlge: te ei peagi moderniseerima, tõhustama ega järgmisele arenguastmele tõusma, Dr Riik sunnib mitte teid palku tõstma, vaid sunnib ühiskonda tervikuna osa teie palgakomponendist kinni maksma. Seega on Dr Riik ka osa ettevõtjaid muutnud sõltlaseks. Dr Riigist oleneb, kas ta maksab palgakomponenti lisa või mitte. Palju õnne! Kokkuvõtteks: tiritammis supi söömine pärsib nii konkurentsi kui  initsiatiivi. NB! Tekitab seedehäireid. Vabandust, turuhäireid.

Uus Pilvepiiri mängureegel

Sõna on nii palju nihutatud, et me enam ei saa arugi milline on sõna tegelik tähendus. Riigikeskse mõtlemine on meis kujundanud mentaalne omaokupatsiooni. Kui meile pakutakse tobedusi nagu pandimaks, siis me ei ütle kategooriliselt ei, me hakkame otsima, kuidas rumalust „meeldivamaks“ teha, leevendada. Harjumus? Kuid mingid ilustused ei aita. Miks? Sest Pilvepiiri uue mängu põhireegel on: +2-1=1.  Avanguna tehakse ettepanek ongi planeeritult supertotrus, kui  Pilvepiir sellest plaanilise tagasisammu teeb, siis tundub lihttotrus juba normaalsena. Mängu tulem: riigimajandus sai punkti. Maja võidab alati. Kuid see on riigikeskne, omaokupatsiooni nähtudega, mõtlemine. Just seepärast, et me ei laseks ennast nihutatud sõnadest petta, peame olema sõna kasutuses täpsed. Riigikapitalism on lihtsalt ilustatud nimetus käsumajandusele: „Põdrakakapirukas maitseb ikka nagu põdrakakapirukas, ükskõik kui palju suhkrut sa sellesse paned“ (J. Wwsley, Rawles „Patrioodid“ II Ersen 2015 Lk 123)

Targutusi:

C Duhigg „Targem, kiirem, parem“ ÄP 2017)

Lk 148 „“Paljud inimesed, keda peetakse erakordselt loovateks, on olemuslikult intellektuaalsed vahendajad., „ütles Uzzi. „Nad on õppinud eri valdkondade ja inimrühmade vahel teadmisi üle kandma. Nad on näinud kuidas suur hulk mitmesuguseid inimesi püüab igaüks ise oludes lahendada sama probleemi, ja seetõttu nad teavad, mis tüüpi ideest võib suurema tõenäosusega kasu olla.“
Sotsioloogias nimetatakse neid vahendajaid idee- või innovatsioonimaakleriteks.“

A Beevor „D-päev“ Tänapäev 2010

Lk 399 „ Dronne ise asus džiibis nimega „Mort aux Cons!“ – „Surm idiootidele!“ Seda nähes küsis Leclerc Dronne´ilt. „Miks te tahate kõiki ära tappa?“. /Kindral Leclerc 2éme BD komandör  Dronne Pariisi vallutamise eelsalga juht/

A Christie „Uurivad Tommy ja Tuppence“ Varrak 2016

Lk 327 „Kahju et ma sulle ei meeldinud, aga kui sulle tegi rõõmu mind vihata ja mulle inetusi öelda, siis ei pane ma seda sulle pahaks. Pidid elus ju natukenegi mõnu tundma.“

Y. N. Harari „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ 2016

Lk 146 „Evolutsioon tugineb erinevustel, mitte võrdsusel. Iga inimene kannab endas mõnevõrra isesugust geneetilist koodi ning keskkond, mis meid sünnist saadik ümbritseb ja mõjutab, ei ole samuti kõigi jaoks sama. Selle tagajärjel arenevad meis erinevad omadused, mis annavad meile erinevad võimalused ellu jääda. Seega tuleks „loodud võrdsena“ tõlkida bioloogi keelde kui „arenenud erivana.“
„Mis edasi? „Õigused“. Bioloogias ei ole õigust olemas. On üksnes organid, võimed ja tunnused. Linnud ei lenda mitte sellepärast, et neil on õigus lennata, vaid sellepärast, et neil on tiivad.“
„Aga „vabadus“? Sellist asja ei ole bioloogias olemas. Just nagu võrdsus, õigused, ja osaühingud, on ka vabadus midagi, mille inimesed on ise välja mõelnud ning mis eksisteerib vaid nende ettekujutuses.
„Ja kuidas on lood õnnega?“ Seni ei ole bioloogilised uuringud suutnud anda  ühest õnne definitsiooni ega leidnud ka meetodit, kuidas õnne objektiivselt mõõta. Suurem osa bioloogilisi uurimusi kinnitab naudingu olemasolu, mida on kergem defineerida ja mõõta. Seega tuleks „elu, vabaduse ja õnne poole püüdlemine“ tõlkida kui „elu ja naudingu poole püüdlemine.“
„Nii kõlaks Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsiooni kuulsaim lause bioloogia keeles järgmiselt:
Me peame iseenesestmõistetavaks tõde, et kõik inimesed on arenenud erinevana, et nad on sündinud teatud muudetavate omadustega, mille hulka kuuluvad elu ja püüdlemine naudingu poole.“
(Me peame iseenesestmõistetavaks tõde, et kõik inimesed on loodud võrdsetena, et Looja on neile andnud teatud võõrandamatud õigused, mille seas on õigus elule, vabadusele ja õnne poole püüdlemisele.)
„Me usume mingisse kindlasse korda, mitte sellepärast, et see ka objektiivselt olemas oleks vaid sellepärast, et usk selle olemasollu võimaldab meil edukalt koos töötada ja luua paremat ühiskonda. Kujutletavad korrad ei ole sugugi salakavalad vandenõud või kasutud soovunelmad. Pigem on need viis, kuidas suur hulk inimesi saab üksteisega tulemuslikult koosööd teha.“ 


No comments:

Post a Comment