Sunday, June 9, 2019

Laisalt rannas lebades 2019 V2: Uued põllukultuurid.




Räägime nüüd asjast. Energia (ja informatsioon) on kõige alus. Kogu meie (st inimkonna) areng lähtub energia kättesaadavusest.  „Tööstusrevolutsioon on sisuliselt olnud energia muundamise revolutsioon. Selle sügavamaks mõtteks on, et meie käsutuses olev energia on piiramatu. Kui täpne olla, saab ainuke piirang siin olla üksnes meie teadmatus. Iga paarikümne aasta tagant avastame mõne uue energiaallika, nii et meie kasutuses oleva energia hulk muudkui kasvab“ „Enne tööstusrevolutsiooni sõltus inimeste energiaturg peaaegu täielikult üksnes taimedest. Inimesed elasid rohelise energiareservuaari ääres, mis mahutas aastas 3000 eksadžauli,  ning püüdsid sellest välja pumbata nii palju energiat, kui vähegi said. Tööstusrevolutsiooni käigus mõistsime aga, et me elame tegelikult hoopis ääretu energiaookeani ääres, mis mahutab miljardeid eksadžauli potentsiaalset energiat. Meil pole selle kätte saamiseks vaja teha muud, kui leiutada paremad pumbad.“ (Y. N. Harari „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ 2016 (437/438). Sellesse huvitavasse  mõttearendusse on kätketud mitu tähtsat põhimõtet: esiteks, et me avastame üha uusi energiaallikaid, teiseks et energia on piiramatu ja kolmandaks kõik oleneb meie enda teadmistest või teadmatusest.
 Meie oleme oma teadmatuses olnud uhked oma iseseisva energeetika üle, kuid … Kuid moodsad ajad ja moodsad regulatsioonid on muutnud meie põlevkivienergeetika konkurentsivõimetuks. Iganenuks.  Olen ikka imestanud meie inimeste innukat jonnakust  võistelda  õlitootmises meil (mis tähendab kivi sh põleva kivi kaevandamisega ja sellest õli välja pressimise ega vanasõna asjata ütle, et nagu kivist vee välja pigistamine) nendega kellel õli voolab maast välja kui kaameliajamise udja maha kukub. Nüüd, kui meie põlevkivielekter kokku kuivab ja keskkonnareostus väheneb (ning ilmselt Virumaa mentaalne reostus kasvab kordades, kui me sealsetele inimestele mingit alternatiivi ei paku) meie konkurentsivõime üha langeb. Me pole suutnud välja pakkuda mingit tõsiseltvõetavat alternatiivi peale börsilt kalli energia ostu ehk impordi. Kuid mida ekspordime? Uus energeetiline olukord muudab ju kaubavahetuse tasakaalu? Dr Riik pole suutnud vanast mõttemudelist, suurushullustusest, lahti saada.  Kuid  „Suurtel panustel on ka vähem märgatavaid puudusi:
Enamikul juhtudel hakkab suur projekt ühel hetkel elama oma elu. Mitte keegi ei taha võtta enda peale otsust kirjutada kuludesse senikulutatud raha, mistõttu muutub projekt elavaks surnuks ja neelab ressursse veel aastaid pärast kasutuks või soovimatuks muutumist”. „Kummalisel kombel pole suure projekti investeerimiskriteeriumid sama ranged kui väikese projekti omad. Suur ülemus ei pea oma suuri otsuseid õigustama. Samuti pole suur otsus nii selgelt piiritletud kui väike, sest selle juures on lihtsalt rohkem, mida piiritleda.” (M. McKeown „Kogu tõde innovatsioonist” Äripäev 2009 lk 32)

Ilmselt seepärast Dr Riik polegi senini  andnud signaali, et „Istutage tuulikuid nagu noormetsa!“ ehk nagu kevadkoristusel ja metsauuendusel „Kõik tuulikuid istutama!“.  Või panustanud sitkelt päikeseenergia tootmisse nagu Lõuna-Euroopas, hüüdlausega „igale kodule (ja ka kodutule) oma päikesefarm!“. Kes on Euroopa lõunaosas ringi sõitnud on ilmselt märganud, et seal on põhiliseks põllukultuuriks muutunud päikesefarmid. Nojah, ütleme niimoodi, et viinamarjad ja päikesefarmid. Aga ei, meil käib uude energeetikasse sukeldumine nagu noormetsa lageraie, kõik maha. Juba juurelt. Maale ei või ehitada ja merre ei saa ka ehitada ja mäe otsa … Segased olete või, tahate mäe otsa tuulikut panna? Kuhu siis oleks võimalik tuulikuid peita? Orgu? Keldrisse? Menetlustoimikusse? Mõttelaiskus.  Kui hiinlased nokitsevad värvi kallal millega võib savionni õlgkatuse üle värvida ja kaks juhet räästa alla seda et elektrit saada, siis mille üle meie mõtleme? Kuidas mitte tuuleparke luua? Kuidas iga võimalik pargipoeg enne koorumist ära hävitada? Oleme hävitanud ühe energiatootmise liigi. Vaesustanud nii ettevõtluskeskkonda, kui energiajulgeolekut. Oleme sõltlased. Pole vist ühtegi sellist eraalgatuslikku tööstuslikku tuuleparki, millele poleks Dr Riik kaikaid tiivikutesse virutanud. Hm. „Huvitav“ energiastrateegia. Ütleme pretsedenditu.

Mõistes valesti maailma

Mõnes asjas oleme me uskumatult vanamoodsad, kinni kunagistest teadmisest nagu „oma põlevkivienergeetika“ või keskkonnasäästlik rong, adumata et maailm on muutunud. Maailm on muutunud, vajadused on individuaalsemad, mis nõuavad väikepartiide ja rätsepalahenduste kasutamist ja mootorid on muutunud. Kui kunagi suurveoste ajastul võis rong ollagi keskkonnasäästlik, siis tänapäeva  nii diisel-, gaasi-, kui elektrimootorid maanteetranspordis  tunduvalt keskkonnasäästlikumad kui rongimootorid, ehk jälle üks näide et maailm on liikumas tagasi rätsepaülikondade poole mis tähendab mitte ešelone vaid väikepartiisid nii kaupade kui reisijate osas, mida veetakse kiirelt kas lennukiga (mis ei ole keskkonnasäästlik, kuid on kiire) või maanteetranspordiga (mis on keskkonnasäästlik ja paindlik). Vananenud teadmised toodavad praaki.
Hans Rosling on käsitlenud seda teemat järgnevalt (H Rosling „Faktitäius“ Tänapäev 2018
 Lk 13). „Olen paari viimase aastakümne jooksul esitanud sadu sarnaseid faktiküsimusi vaesuse ja rikkuse, rahvastiku kasvu, sündide, surmade, hariduse, sugude, vägivalla, energeetika ja keskkonna – põhiliste globaalsete mustrite ja trendide – teemadel tuhandetele inimestele kogu maailmas. Testid on lihtsad ja trikiga küsimused puuduvad. Valin hoolikalt vaid hästi dokumenteeritud faktid, mille üle ei vaielda. Ometi on enamiku inimeste tulemused erakordselt kehvad.“
„Vahest arvate, et rohkem haritud inimeste tulemused on paremad? Või inimestel, kes on nendest teemadest huvitatud? (…) Kõik nad on hästi haritud inimesed, kes tunnevad maailma vastu huvi, aga enamik neist – hämmastaval kombel enamik neist – vastab enamikule küsimustest valesti. Mõned neist rühmadest vastavad isegi halvemini kui elanikkond üldiselt; ühed kõige kehvemad tulemused olid Nobeli preemia laureaatidel ja meditsiiniteadlastel. Küsimus ei ole intelligentsuses. Näib, et kõik saavad maailmast kohutavalt valesti aru. Mitte ainult kohutavalt valesti, vaid süstemaatiliselt valesti. Pean silmas, et need testitulemused ei ole juhuslikud. Need on  halvemad juhuslikest vastustest: need on halvemad tulemustest, mille saaksin siis, kui mu küsimustele vastaksid inimesed, kellel pole asjadest üldse mingit aimu.“ (lk 15) „Tundsin ahastust ja muret , et inimestel oli maailmast nii vale arvamus. Kui kasutate oma auto GPS-i, on oluline, et see lähtuks õigetest andmetest. Te ei usaldaks seda, kui see juhendaks teid, aluseks hoopis mingi teise linna kaart, mitte selle oma, milles te asute, sest sest teaksite, et jõuate valesse kohta. Kuidas siis saavad ja poliitikud lahendada globaalseid probleeme, kui nad tegutsevad valede faktide alusel? Kuidas saavad ärimehed langetada oma organisatsioonide seisukohalt mõistlikke otsuseid, kui nende maailmapilt on peapeale pööratud? Ning kuidas saab oma igapäevaelu elav inimene teada, milliste probleemide pärast muretseda ja pead murda?“ (lk 16). Eks ole hea küsimus? Millist GPS teie kasutate?

Ladustatud energia

Vaadake, ega see, et meie ühepäevapoliitika energeetikas meie põlevkivienergeetika seiskab, ega seepärast ei seisku elu meie energeetilises bastionis. Kui energiaplokke võib sulgeda ja jälle avada, siis inimesi konserveerida pole võimalik. See kui pealikud räägivad, et me orienteerume ümber rohkem õlitootmisele (sc! Veelgi rohkem ebatõhusalt ja loodust saastavalt kivist õli välja pressimine) ja jätame energiaplokid reservi, siis on see kõik ajutine ja kulukas. Perspektiivitu ka. Ja kui poliitinimesed seda aru ei saa või ei julge endale tunnistada, siis need kes kohapeal päris tööd teevad saavad väga hästi aru oma perspektiivist või selle kuhtumisest.
Muide õlitootmisest nii palju, et „kivi“ mida kaevandatakse koosneb kolmest osast:
- esiteks see kivi, mis ei põle,
-teiseks see kivi, mis kõlbab õli tootmiseks, kui ka põletamiseks, kuid kasutatakse põhiliselt õli tootmiseks ja
-kolmandaks kivi, mis ei kõlba õli tootmiseks ja kõlbab vaid elektri tootmiseks.
Nagu „kõrvalolevalt pildilt“ näha, siis see kivi, mis ei põle on juba sündides kasutu või  jääde, kuid kui põlevkivielektrit enam ei toodeta, kuid õlitoodangut suurendatakse, siis … Jah, huvitav mis saab sellest põlevkivist, mis õliks ei kõlba ja mida elektriks ei kõrvetata? Arvasite ära? Ei arvanud? See kivi (viisakalt sõnastatult) „ladustatakse“, kuid olemuslikult tekkib sellest jääde. Aja möödudes muutub see jäätmest ohtlikuks jäätmeks. Keskkonnareostus noh! Kõige otsesemas mõttes. Seda meie poliitinimesed lubavadki pidulikult suurendada – keskkonnareostust.
Kuid kõige suurem oht ähvardab meid mitte „ladustatud“ jäätmete näol vaid ladustatud inimeste näol. See on probleem. Kui Eesti Energia saadab 1300 töötajat sundpuhkusele, siis … Kui kauaks? Seaduse järgi võib sundpuhkus olla kuni 90 päeva 12 kuu jooksul.  Sundpuhkusega kaasneb ka palga vähendamine, mis sõltub koormuse vähendamisest (töötasu ei ole väiksem kui miinimumpalk).

Õpetus, kuidas ohutult ladustada 120 000 tuumapommi piiratud alale

Tundub, et kõik oleks justkui paigas, inimesed on hoolitsetud (saadetud sundpuhkusele, Tüütukassa hoolitseb eee … millegi eest, kahe aasta pärast toodetakse rohkem keskkonnakahjustust jne), pealikud räägivad moodsatest tehnoloogiatest ja tehnoparkidast, kuid tõde on see, et aasta jooksul on vähemalt 1300 inimest alakoormatud (kui arvestada, et nad annavad tööd veel paljudele teenusepakkujatele alates juuksurist kuni autolukksepani, siis võib olla löögi all 5-7+ tuh inimest), alarahastatud, alamotiveeritud. Mis aga põhiline, nad on kaotanud turvatunde. Nii, pange kokku turvatunde kaotus, rahaline kaotus ja rohkelt vaba aega piiratud territooriumil, millise energeetilise kokteili te võite saada? Mõtlesite? Mõelge veel! Mõelge teisestele ja kolmanda astme tagajärgedele. Ühest teadusraamatust on meelde jäänud üks mõttepojuke, et inimene ise on tohutu energiaallikas, kui inimene lahti lammutada, no täitsa lahti kohe, siis vabaned energiahulk mis pidi vastama paarikümne tuumapommi plahvatuse energiale. Seega tundub, et oleme  Virumaale ladustamas  26-120 tuhat tuumapommi? Pole just kiita olukord, kuid iseloomustab ilmekalt seda, kui me ei mõtle teisestele ja kolmandatele tagajärgedele. Lootusetus ja tühi aeg moodustavad ülimalt ohtliku segu, kui … sellele sädet anda, siis on kaskaadiefekti oht ebameeldivalt suur.

Hüppajast lendajaks?

Miks seda teemat ehk ökoloogia ja ökonoomika sidusust nii üksipulgi arutada? Vaadake, ettevõtted, nii suured, keskmised kui mikroettevõtted on nagu ökosüsteem, üks ring toidab järgmist (kaubanduspartnerid, alltöövõtjad jne), see on sümbioos, kui üks mutukas (seda enam liik),  vahelt kaob on ökosüsteemi (ehhee, nii ÖKOnoomika kui ÖKOoloogi algavad „öko“-ga) tuksis. Me peame keskkonna küsimusi vaatama hulka laiemalt, vaatama ökosüsteemina ka ökonoomikat. Kui me vanaaegselt lähtume vaid keelamisest, käskimisest ja trahvimisest, siis me edu ei saavuta. Keskkonnaprobleem kui ökosüsteem tuleb siduda ökonoomikaga nii et meie elatustase ei langeks, kuid seejuures me kasutaksime vähem tooret, energiat ja rahalisi ressursse kui kõige paindlikumat ja pidevalt teisenevat rahalist ressurssi. Vaadake lugu on selles, et: „Miljard hiinlast ja miljard indialast tahavad elada samamoodi nagu Ameerika keskklass ega näe ühtegi põhjust oma unistustest loobumiseks, nagu ameeriklased ei ole valmis loobuma oma linnamaastikuautodest ja kaubanduskeskustest..“ (Y. N. Harari „Homo Deus. Homse lühiajalugu“ PM 2018 lk 225). Võimatu ülesanne? Hararil on ka lahendus „Tavaarusaamade järgi maailmast kui kindlaksmääratud suurusega pirukast on maailmas vaid kaht liiki allikaid – toormed ja energia. Kuid tegelikkuses eksisteerib kolme liiki allikaid – toorained, energia ja teadmised. Toormed ja energia ammenduvad: mida rohkem neid kasutada, seda vähem neid alles jääb. Teadmised seevastu kasvavad: mida rohkem me neid kasutame, seda rohkem meil neid on. Mida rohkem oma teadmispagasit suurendada, seda suurem on tõenäosus, et see aitab leida ka täiendavaid tooraineid ja energiat.“ (lk 223) Kuid see tähendab, et edaspidi tuleb samade vahenditega teha teistmoodi.  „Iga uus elu koosneb vanadest aatomitest. Sa ei saa endale uusi aatomeid isegi mitte siis, kui oled imik. Sa saad vanad aatomid, mis on maailmas eksisteerinud juba ligi 15 miljardit aastat. Üllatav on see, et olgugi, et sa oled peaaegu täielikult tehtud ainult kolme tüüpi aatomitest, oled sa unikaalne. Sinu seitse miljardit-miljardit-miljardit vesiniku-, hapniku- ja süsinikuaatomit on identsed minu omadega. Me oleme samad – ainult erinevad. Iga uus idee koosneb vanadest ideedest. Originaalsus ei sõltu millegi loomisest eimillestki. See sõltub ideede ja materjalide uutmoodi kokkusobitamises. Parimal juhul viib see olemasolevad vajadused kokku uute ideedega või hoopis loob vanadest ideedest uued vajadused.” (M. McKeown „Kogu tõde innovatsioonist” Äripäev 2009 lk 28)
Samas osaledes praegugi uute arengukavade tegemistes, siis tundub mulle, et me oleme kokku kogunud hunnitu hulga ülihuvitavaid andmeid kuid püüame nende baasil panna tulevikku kokku eilsete teadmiste baasil vana moodi. Väga vana moodi. Ja nii juhtubki, et keegi pole rahul, kuid raha seda universaalset energiat kulub ikka enam ja enam. Enamus tühja. Täitsa tühja. Eh, käisin just ühel seminaril, kus toodi Nitze tsitaat, et ta ei usalda ühtegi lahendust mis on sündinud kirjutuslaua taga, õiged lahendused sünnivad kõndides. Ja siis ma vaatasin sellel seminaril ringi ning nägin … hulganisti kabinetikindraleid, kes valmistuvad nagu päriskindralidki eilseks sõjaks. Kui Prantsusmaa kulutas Maginot liini väljaehitamiseks hunnitu summa, siis oli see eelmisesse sõtta tehtud strateegiline otsus. Valeotsus. Kui kogu see raha oleks kasutatud (kulutamise asemel) mobiilsusesse ehk tankidesse ja lennukitesse siis oleks maailm täna olnud teistsugune. Kuid Magino liin, millest mobiiljõud lihtsalt ringi läksid … Selle kohta ütles kindral Patton tabavalt: See on monument inimlikule rumalusele.“

 Nii need asjad ei tööta. Chris Urmson Google endine isejuhtiva auto projektijuht. „Tavatarkus ütleks, et me peaksime need autojuhtide abistamise süsteemid      vähehaaval paremaks putitama ning aja jooksul saavadki neist isejuhtivad autod. Aga mina ütlen teile, et see on sama hea, kui öelda, et kui ma kõigest hingest hüppamist harjutan, siis ühel päeval oskan ma lennata.“ (A McAfee, E. Brynjolfsson „Masin, platvorm, inimene“ PM 2018 lk 74) Me lahendame üksikprobleemi tabamata mis on juurpõhjus ja mis tuumlahend. Kui meil on põrand  pidevalt märg, siis ei pruugi see olla põranda viga, vaid katus laseb läbi. Muidugi on ka põranda kuivatamisest mingit ajutist abi, kuid ilma katust parandamata asjalood paremaks ei lähe.

Mutukamäng

Vaadake, kõik need keskkonnaküsimuse, mis täna on huvigruppide poolt tagant tõugatud ja poliitinimeste jaoks suures tulikirjas ülesse riputatud (mutukate kadumine,  kliima soojenemine, CO2 emissioon, prügi kogumine ja veel paar teemat) on nagu algkursus, esimene aste meie üldise ressursside raiskamissüsteemis. Esmakursus üldise ressursside väärkäsituse süsteemis. Need on ka tähtsad, kuid megaraiskamine ja selle juurpõhjus toimub hoopis muus kohas. Nimelt - me teeme tegusid, toodame asju ja nõuame teenuseid, milleks meil ressurssi ei jätku. Me isegi ei märka, et nõuame asju, mida me ei vaja.

Head tegemise kunst

Kui kuulete et keegi lubab vaesuse vähendamise eest seista, siis on see üllas põhimõte, samas on enamuse nende ideede alus ökosüsteemi ülekoormamine ja liigilisuse vähenemine. Mutukad, kes harjuvad käime üks kord mileeniumis täidetava söödaküna juures langevad olelusvõitlusest välja. Kui lähtuda R. Dalio „Põhimõtted“ arvestada iga otsustuse juures ka teiseseid ja kolmandaid tagajärgi. „Ja mõnikord on vaesuse leevendamiseks tehtud pingutuste tulemuseks veel rohkem vaesust. Saadad mingisse piirkonda tasuta teravilja – ja põllumehed lähevad pankrotti. Järgmisel aastal ei ole lääne abistajaid enam kuskil, nagu ka kohalikke põllumehi, kes on sunnitud seemnevilja ära sööma. „ „Sest igal teol on tagajärg, ja – aga ka neil tagajärgedel on tagajärjed. Millel on veel omakorda tagajärjed.“ (R Ludlum „Bancrofti strateegia“ Tänapäev 2019 Lk 100). See, et meie nii keeruliselt ette vaadata ei oska on näha meie praegusest riigi rahalisest seisust. Mitmed administratsioonid üksteise järgi pole mõistnud, et nende otsuste „esmased tagajärjed on sageli teiseste tagajärgedega vastuolus ja see põhjustab suuri otsustusvigu.“ Ja nad on andnud järgi  kiusatustele, „mis lähevad meile maksma selle, mida tegelikult tahame“. Kiusatusest on kujunenud reegel ja oli selge, et on vaid aja küsimus, millal see talutavuspunkt ületatakse. Eelmise administratsiooni kõigile kõige lubamisega selle piiri ületanud, nüüd … Nüüd on see, mida majandusinimesed juba ammu on rääkinud, rahakapp on tühi ja tuleb tegeleda teiseste ja kolmandate tagajärgedega sh juba võetud kohustustega ja antud lubadustega. Tuleb hakata keset majanduskasvu kärpima, et lappida lubaduste tekki. Me oleme oma karistuse saanud. Hm, peaaegu nagu Venetsueela. Loodame vaid, et Dr Riigil (ja meil kõigil teistel ka) jagub rohkem ettevaatamistarkust et näha enda esmaste valikute taga teiseseid tagajärgi ja paigutada energiat sinna, kus see kõige enam kasu toob. Mitte asjata pole asjad seatud nii et: „Aju tarbib keha energiast 20%, kaugelt enam kui ükski teine organ, aga moodustab täiskasvanu kehakaalust kõigest 2%. Organ, mille ülalpidamine nõuab nii palju, pidi kujunema elutähtsate vajaduste täitmiseks.“ (Freedman „Strateegia“ Grenader lk 25). Ärge minge võrdsustamisega liiale, sest kui te annate ajule võrdselt kehakaaluga energiat, siis … UPS! Võib-olla selles Dr Riigi mõttetegevus ja tulevikukirg nii lahjad ongi, et aju mõttetegevust kütab pelgalt võrdsustatud 2% energiat? Hirmutav mõte.  Igal jaotusel on mõte, rääkimata otsustusest või teost. Mõttel on tegelikkuses tagajärg.


Järgneb …



No comments:

Post a Comment