Thursday, September 13, 2018

Elu kellast kellani: häirekellast hingekellani.



Üha tihedamini kostub ütlemine, et meid ei kuulata? Või kuulatakse? Aga keda kuulatakse? Kas teie laps kuulab teid? Aga vanemad? Ülemused? Võib-olla kuulavad alluvad? Ehhee, noogutavad ja teevad omamoodi edasi. Kuulamine on muutunud suureks harulduseks, defitsiidiks. Nüüd siis on ettevõtjatel tekkinud „pöörane mõte“, et , et poliitinimesed peaksid kuulama neid.  Veider mõte. Poliitinimese murdmatu mõttelaad on selline, et valige meid, kuid me ei kuula teid. Tõsi on, et poliitinimesed valmistuvad valimisteks, imiteerides hoolikalt kuulamist. Kuid siinkohal tuleb meil teiega endale aru anda, et poliitinimesed ei valmistu mitte kuulamise suurvõistlusteks, vaid kõige usutavama lubaja võistluseks. Seepärast peabki jutuvestjate lubadusi tasakaalustama  valijate/osanike kriitiline kuulamisoskus. Kõlab peaaegu nagu Newtoni kolmas seadus ehk mõju ja vastumõju seadus. Liiga palju lubadusi, ilma eesmärgi ja tagajärjeta,  võivad olla ohtlikud, neile peabki mõjuma kainestav vastumõju. 
                                                                                                                                  
Mälulünkade täitmisest

Kas teie olete ettevõtja? Ei ole? Kuskohast te teate? Teile pole seda öeldud? Te pole sellele mõelnud, et need keda ei kuulata võite olla teie ise? Olete korteriomanik? Siis peaks ettevõtluse käekäik ju teid huvitama. Olete aktsiaomanik? Siis olete ju ettevõtlusega kõige otsesemalt seotud. Oletegi (väike)ettevõtja? Muidugi võite olla samal ajal ka pensionär, kalarookija, bussijuht, koomik, poliitinimene, kuid te olete ka ettevõtja. Teie raha on ettevõtluses ja teenib teile tulu (või mitte) olenedes teie enda või teie palgatud tegevjuhtide nutikusest. Kuid tegevjuhtide eduvõimalused  sõltuvad suuresti Dr Riigi kujundatud majanduskeskkonnast. Kas te tahate selles osas kaasa rääkida? Selle nurga pealt pole teil ju ükskõik kas ettevõtjatega räägitakse, neid kuulatakse, või mitte . Seepärast tõdegem lihtsalt, pea kõik me oleme mingil määral või mingis elusituatsioonis ettevõtjad. Kas nüüd hakkas huvitama? Just seepärast peame huvituma sellest, mida ettevõtjad meie (kõigi) elu arendamisest arvavad, soovitavad.  Probleem on pigem selles, et meie kollektiivne mälu ettevõtlusest on lünklik, need kes mäletasid, need … ei tulnud tagasi. Seepärast ongi tegu vaevalise mäluaukude lappimisega. Omamoodi taastusraviga, oma töö üle uhkust tundva ettevõtja taassünniga.
Ettevõtja, see kõlab uhkelt
Ettevõtjauhkus, mis see veel on? Minu kaks esmakogemust ettevõtlusuhkusega (sealjuures muide väikeettevõtjatega) on seotud 90date alguse Soomega. Üks oli ehitusettevõtja, selline lihtne „maapoiss“, pennita hinge taga, kuid kindla veendumusega, et „Mina tahan olla ettevõtja“. Nii ütleski, tahan olla. Saigi ettevõtjaks, kusjuures edukaks. Ta otsis ja leidis võimalusi olla ettevõtja ehk nagu soome keeles öeldakse olla „yrittäjä“. Just üritamine oli tähtis, üritada olla edukas, üritada ise hakkama saada, üritada ise oma perele turvalisust pakkuda. Lihtne maapoiss seletas mulle hommikuse kohvijoomise käigus bensujaamas „täiesti vabalt“ majanduse põhitõdesid nagu miks tööjaotus on kasulik ja miks ta kodus kohvi ei joo. Lihtne, kui tema joob kodus kohvi, siis pole tanklamehel raha temalt eitustöid tellida. Ettevõtlus jääks seisma, jääks ainult kohvi joomine, kuni on ja abirahade ootamine. Mõlemal. Vaat niimoodi me majandustarkust kogusimegi. Teine näide oli Rauma lähedasest üksiküritajast, tema oli mees nagu orkester: ise võttis tellimusi, ise hööveldas-saagis puidu parajaks, ise komplekteeris, ise viis kohale, ise laadis  maha jne. Ettevõtja nagu nõtke pilliroog. Kui küsisin , miks ta suuremaks kasvad ei plaani vaatas ta mind veidi nõutult (nagu lapsemeelset) ja seletas, et siis ta peab tegelema tuhande teise asjaga mitte kundedele hea teenuse pakkumisega. Tegemist oli omamoodi ettevõtlusaristokraadiga, küll väike, kuid iseseisev ja uhke oma töö ja ettevõtjaks olemise üle.
Aga meie teiega? Kas tunneme uhkust? Või häbeneme? Uh! Mõneti me salgame lausa maha, et oleme ettevõtjad.  Kaeme perra, palju meid tegelikult on?

Ettevõtjad: Vaikiv enamus
Asjasse süüvimisel ilmneb, et meie teiega oleme suure tõenäosusega ettevõtjad. Te ei usu? Sellesse seltsi  kuuluvad esiteks nn pärisomanikud e. ettevõtjad-omanikud, juhatuste liikmed (kes peavad oma kohustusi täitma korraliku ettevõtja hoolsusega),  investorid (aktsiaomanikud), koduomanikud (olete investeerinud kinnisvarasse) ja kõikvõimalikud  „Isa & Poeg“ tüüpi väikeettevõtjad. Seega palju. Kas see on liiga väike seltskond, et selle arvamust kuulataks? Ei?
Ükskõiksus ettevõtluse küsimuses, mispärast Dr Riik saab ignoreerida ettevõtjate algatusi,  johtubki sellest, et me ei samasta ennast ettevõtlusega. Läbi mitme põlve Vaheriiki on tuhmistanud meie ettevõtlusalaseid instinkte. Meie jaoks tunduvad ettevõtjad olevat vaid sadakond (meie mõistes) suurt ettevõtet (isegi mitte ettevõtjat) ja nende tegevjuhti. Ometi moodustavad meie majanduse põhja mikroettevõtted (alla 10 töötajaga) moodustades 94% kõigist tegutsevatest ettevõtetest. 2017. aastal oli selliseid umbes 120 000, seega suur osa meist hõõrub ju igapäevaselt mingit „oma äri“, tegeleb ettevõtlusega. Eelkõige just neid mõjutab fataalselt iga Dr Riigi rohmaks regulatsioonimuutus. Nii, et mõtteviis  tühja neis sajakonnast keda ei kuulata, paras neile, mis nad on siis edukad. See mõtteviis on vildakas. Ah, et teie pole edukas, kuid, kas teie ebaedu on seotud sellega, et olete ise loru või sellega, et Dr Riik on ise teie turule tikkunud ja eduka ettevõtluse võimatuks muutnud? Kui ettevõtjaid ei kuulata, siis ei kuulata enamust meist teiega. Ilmselt on asjalood pigem nii, et me ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kellel pole väikestki äriühingut asutatud. See on tore, me üritame. Mis aga põhitähtis, vaesust ei saa vähendada poliitinimeste lubadustega, vaesust saab heas majanduskeskkonnas vähendada vaid inimesed ise oma tööga. Vaesuse vähenemine ei toimu mitte „tarkade“ poliitinimeste eneseimetluslike valimislubaduste kaudu ühisraha ümber-ümber-ümber jagamise kuluveskis, vaid tööviljakuse kasvu, intelligentse töö ja töö mahu kasvuga.
Kuulmishäired?

Niisiis, ettevõtjaid ei kuulata? Keda veel ei kuulata? Noori ei kuulata („Noor räägib siis kui kana pissib“), põllumehi ei kuulata ( Pierre Trudeau „Farmerid on elukutselised hädaldajad. Nad hädaldavad, kui päikest on palju. Kui vihma on liiga palju, nad hädaldavad. Farmer on hädaldaja.“).  Õpetajaid ei kuulata, tervishoiutöötajaid ei kuulata, päästetöötajaid ei kuulata. Keda siis kuulatakse? Üldlevinud arvamus on, et penskareid kuulatakse.  „Tund ja kümme minutit! Nii kaua ei saa ma rääkida ühegi teise publiku ees, ilma et see rahutuks läheks. Pensionärid on poliitilise sõnumi ideaalsed tarbijad. Harjunud ootama, harjunud vaikselt istuma, ei looda mingeid sensatsioone ega nalju.” („Parteijuht lahkub surma läbi“ Bo Balderson  Eesti Raamat 1995 lk 11). Ka pensionäre ei kuulata, neile räägitakse. Mesijuttu. Ilmneb, et kedagi ei kuulata.
Siinkohal on mul poliitinimestele positiivne üllatus, suur osa tänapäeva penskareid on ettevõtjad ja omanikud. Maailm on muutunud.  Dr Riik ja kõik „arengupeetuskavade“ tootjad, kes oma mõttemaailmas on jäänud kinni Vaheriigi standarditesse,  on küll ära õppinud sellised uued sõnad nagu  teadmuspõhine majandus,  rohemajandus ja seoses elanikkonna vananemisega ka hõbemajandus, siis nende mõistete sisust pole nad aru saanud. 

Hõbemajanduse kuldkalakesed

 Tõusev trend  pole ainuüksi vanemaealiste tööle värbamine, vaid „hõbedased“ on midagi tunduvalt enamat. Kellel on õnnestunud sirvida edukate riikide kontsernide strateegiaanalüüse, siis on nendes pööratud eakatele väga suurt tähelepanu. Kuni 75 verstapostini käsitletakse „hõbedaseid“ … kuldsete klientidena, kes on usinad teenuste, reiside ja kaupade tarbijad. Ütleme, paljudel juhtudel lausa ettevõtluse mootorid. Kuldsed mootorid on „hõbedased“ ka teises mõttes – nende kätte on kogunenud … kapital. Üllatus? „Eaka tarbija käes on tuleviku ostujõud“ kirjutas Inimesed on jõukamad ja arenenud riikides kontrollivad suurt osa sellest eakad kodanikud. USAs omavad üle 50- aastased 80% finantsvaradest ja kulutavad uutele autodele noorematest põlvkondadest rohkem. UK-s on nende arvel 75% riigi kogu rikkusest, 60% säästudest ja 40% tarbimisnõudlusest. Üleilmselt kulutasid eakad tarbijad 2010. aastal enam kui 8 triljonit USD (kümnendi lõpuks u 15 trilj)“  .(Tööandja“  01.12.2011). Suvel saime teada, et  2016. aasta statistika kohaselt on Soomes keskmised pensionärid juba oluliselt jõukamad, kui on tänased töölkäijad, neile kuulub u 40% Soome majapidamistele kuuluvast varast. Kusjuures kõige jõukam on vanusegrupp 65-74 ja nende vara väärtus on oluliselt suurem kui näiteks 25-34-aastaste töölkäijate oma. Elementaarne.  Meil pole sellest aru saadud, et „hõbe“ on tänapäeval suure ostupotentsiaaliga uus, kasvav turg, uued teenused, teenimisvõimalus, pigem kipub meie hõbemajandus kujunema ikkagi kirstututi hõbedaseks. Poliitinimesed, olete ajast maha jäänud, „penskarid“ on teist kiirema taibuga. Nobedamad otsustama. Käbedamad koguma. Ilmselt pole mõtet kapitali omaniku juurde minna sajaka  „andmise“ mesijutuga

Ettevõtjad, see on jõud

Niisiis, kui palju on meil üritajaid? Statistikaameti andmetel oli 2017. a Eestis tegutsevaid majandusüksusi pea 158 000.  Majanduslikult aktiivseid ettevõtteid oli 127 622, nendest äriühinguid ligi 103 500. Muljetavaldav oli juurdekasv  äriühingute arvu osas, ka SEB uuring „Baltimaade ettevõtlusbaromeeter“ selgus, et oleme naabritest märkimisväärselt agaramad uute ettevõtete loomisel, ületades oma lõunanaabreid Baltikumis  pea kahekordselt. Veelgi kõnekama tulemuse saab siis, kui jagada loodud ettevõtete arv tööealise elanikkonna hulgaga riikides. Möödunud aastal asutati meil tööealise elaniku kohta 0,02 ettevõtet, Lätis 0,007 ning Leedus 0,005 ettevõtet. Seega oleme  naabritest 3-4 korda ettevõtlikumad. Omajagu kõnekad on ka liikumapanev jõud, miks ettevõtlusega alustatakse. Ilmneb, et 39% alustavatest ettevõtjatest Lätis, 37% Leedus ja 26% Eestis asutas firma  sissetuleku kasvatamiseks. Eestis suurimaks käivitavaks jõuks oli püüdlus saada iseenda peremeheks, olla tööandja (29%). Ka kolmas  põhjus on igati loogiline, soov muuta hobi äritegevuseks – selleks on oma ettevõtlusega alustanud  25% uutest ettevõtjatest Eestis, 14% Lätis ja Leedus. Seega motiveerib meie inimesi ettevõtjaks hakkamist vabadus, kasu ja huvitav tegevus. «Majanduslikult arenenud riikide kogemus näitab, et mida rohkem inimesi tegeleb ettevõtlusega, seda kõrgem on elatustase. Pole oluline, miks inimesed ettevõtte asutavad. Oluline on see, et inimesed võtavad initsiatiivi ja liiguvad oma eesmärkide poole. Tänased edukad ettevõtted on kunagi alguse saanud ettevõtlike inimeste ideedest ja mõtetest. Mida rohkem selliseid inimesi meil on, seda paremal järjel oleme ühiskonna ja riigina!» (PM 9.05,18). Meil on lootust, sest 2017. a registreeriti Eestis 21 947 uut ettevõtet (Leedus 11 378, Lätis 10 094). Pole ju vähe?  Kuid kui siia arvestada juurde juba tegutsevad ettevõtjad ja veel äriühingute juhatuste liikmed, kes ei pruugi olla ettevõtjad, kuid kes peab oma kohustusi täitma korraliku ettevõtja hoolsusega, siis on ettevõtjaid tõesti muljetavaldavalt palju, kuid … ka see pole veel kõik

Tugitooliettevõtjad

Paljud meis teiega ei adu, et kui nad pole asutanud oma äri või pole firma juhatuse liige, siis ta polegi ettevõtja. Vale puha. Peale aktiivsete ettevõtjate on ju terve rida passiivseid – tugitooliettevõtjaid – aktsiaomanikke. Kas need polegi ettevõtjad? Nad ju investeeris ettevõtlusse. Kasu eesmärgil. Palju meil täna Eestis aktsionäre või osakuomanikke (unikaalset) on veidi  segane (ka andmebaasides tuhnimine ei teinud mind targemaks), kuid  hiljuti andis Tallinna Börsi juht teada, et Eestis on u. 32 000 aktiivset väärtpaberikontot (2004. a u 4 000 ehk kasv  +7x). Kuid see on vaid aktsionäride/osanike veepealne ehk eliitosa ega peegelda ettevõtluses osalevate inimeste tegelikku osa. Senini oli ülivõimsalt esindatud Tallinna Börsil AS Tallink Grup oma peaaegu 670 milj aktsiaga. Äkki on mõni neist teiegi oma? No näete oletegi  ettevõtja. Turule on jõudnud ka uus „rahvaaktsia“,  AS Tallinna Sadama  aktsia. Esmases avalikus pakkumises osales 102 institutsionaalset investorit ja 13 723 jaeinvestorit Eestist. Äkki omate neidki aktsiaid? Siis olete jällegi ettevõtja. Olete huvitatud, et majanduskeskkond oleks soodus ja teie aktsia investeering toodaks teile tulu. Kuid isegi kui te ei osalenud aktsiate ostul, siis selle tülika tegevuse on teie eest teinud pensionifondid. Pensionikindlustus teil ikka on (SEB progressiivne pensionifond 3,56%, LHV pensionifond L 1,97% aktsiatest)? Seega olete te oma pensionit silmas pidades huvitatud TS aktsiate heast käekäigust. Ei saa ju öelda, et teil on ükskõik? Kuid isegi, kui teil ka pensionifondi ei ole, siis ikkagi osalete te (kaudselt) ettevõtluses, teil ja meil, on huvid ettevõtluses, nimelt suurem osa TS aktsiatest on jätkuvalt Eesti riigi omanduses. Mis teil sellest? Lihtne, AS  Tallinna Sadam on  67% ulatuses meie kõigi oma ja sellest laekuvad dividendid on meie ühine kasum, mis suubub riigieelarvesse aidates pakkuda Dr Riigil mitmesuguseid avalikke teenuseid. Seega ka kõige passiivsemad on tahes või tahtmata osalised ettevõtluses, kuid … seegi pole veel kõik

Omanikud

Olenemata sellest kui õrnahingeline, peenutsev või elukauge meist teiega keegi on, ei pääse ta selle eest et peab aeg-ajalt mõtlema ettevõtlikult, kui omanik. Teil on korter? Olete selle omanik? Päris teie korter? Siis on hästi, sest omanikuna on teil kinnisasja näol olemas rahalise puhvriga, kui elus midagi juhtub … Tarvilike elumuudatuste korral on teil suur võimalus pöörata see kinnine asi lahtiseks rahaks. Kuid see oleneb majanduskeskkonnast kui kergesti ja kui kasulikult see teil õnnestub. Lisaks võite tulu teenida ka üürimisest, see ju puhas ettevõtlus. Veidi  teine lugu on kui teil on korter, kuid see on ostetud laenuga. Siinkohal elate te küll „oma kodus“, kuid korter pole tegelikult teie oma, see on panga oma nii kaua kuni laenud on tasutud. Kuid kogu selle „poolomaniku“ aja peate eriti tähelepanelikult jälgima majanduskeskkonna muudatusi. Teie ja teie „poolomand“ sõltute majanduskeskkonnast isegi rohkem kui aktiivsed ettevõtjad. Näiteks, üks Dr Riigi majanduslik „heategu“ ja te olete tööst ilma. Või „oma kodust“. Või mõlemast. Kuidas nii? Lihtne. Ilmselt olete kodu soetanud vägagi pingelise perebüdžeti tingimustes, iga kulutus on arvel, iga lisakulutus võib majanduslikku vabalangusesse ja siis tuleb Dr Riik ning lajatab selle koorma otsa varamaksu. Palju õnne! Saategi väärilise tasu oma mittehuvitatuse eest.
Kuid kui palju siis on meid, omanikke? Statistikaameti andmetel oli 2017. aasta 1. jaanuaril oli Eestis 706 000 eluruumi (kinnistuomanikke on muidugi rohkem), neist oli asustatud 76%. Kuna osadel inimestel on enam kui üks eluruum, siis võiks arvata, et neid kes on omanikud on poole miljoni ringis. Kui teie teine/kolmas eluruum on välja üüritud, siis tegelete ju ettevõtlusega? Õige. Jälle üks kihistus ettevõtjate ringi. Kuid iga aastaga suureneb eluruumide omanike arv, sest 2016 a lubati kasutusse 4732 (sh üksikelamutes 1277) ja 2017 a juba 5890 ( sh üksikelamutes 1329) uut eluruumi. Seega suureneb ka omanike ja ettevõtjate arv. Vahva. Kogu see seltskond on huvitatud ettevõtluse arengust, sest mitteettevõtlikkus vähendab nende vara, nende laenutagatisi ja krediidivõimet. Ja kogu selle üritamise, püüdluse parema elu ja investeerimise võib Dr Riik ühe „heateoga“ tuksi keerata, kehtestades teile mõne maksukese. „Paras“ teile, miks te siis püüdlesite, tapsite ennast ja peret tööga, töötate kahel-kolmel kohal, loobusite puhkusest, maksate pangale laenu järgmised paarkümmend aastat ja selle rabelemise eest maksate Dr Riigile üha lisanduvaid koormisi aegade lõpuni. Eh, tobud, oleksite pidanud ootama riiklike üürikorterite valmist. Odav, puhas, tänapäevane (kips-lateks)? Kuid kes selle eest maksab? Ise maksate, topelt, kuid kaude. Just selliste võtetega me tapamegi ettevõtlikkuse.

Õppigem olema ettevõtlikud omanikud

Meie teiega ei oska ennast tihtipeale panna erinevatesse rollidesse ega mõelda pikema kasu perspektiivis. Aga peaksime õppima. Poliitinimene, kassapidaja, näitleja, kinumees  omavad kindlaid rolle (eile, täna, homme kl 8.00-18.00ni) ja huvisid, kuid need huvid (ja kuulamisvõime) olenevad nii nende üldisematest teadmistest kui kogemustest.  On ilmne, et poliitinimese ja kassapidaja huvid on erinevad, kuid need muutuvad mõistetavaks kas teoreetilise õppe või praktilise kogemuse najal. Just seepärast peab meie (laste) tuleviku nimel ITK-, ettevõtlus- ja investeerimisharidus (ja autojuhieksamid) jõudma igasse kooli, muutudes baashariduse lahutamatuks ja tingimatuks  osaks. „ Kui tahame pika investeerimiskultuuriga riikidele järele jõuda, peame selle nimel riigi ja ühiskonnana teadlikult pingutama. (…) Ükskõik, millise tee noor koolist lahkudes valib, peab ta olema kaasa saanud selge arusaama kapitalistliku majandusmudeli toimimisest. Seda läheb vaja nii tulevasel teadlasel, kunstnikul, ettevõtjal, juhil, spetsialistil, koduhoidjal kui ka iga teise eluala esindajal.“ (ÄP 28.08.18). Sellisel juhul ei kehitaks inimesed enam õlgu, „Mis mul neist ettevõtjatest?“ vaid saaksid aru, et nad ise ongi ettevõtjad.  Siis oskaksime meie teiega ka nõuda poliitinimestelt pikaajalisi terviklahendusi ega peaks kogema poliitinimeste selget metslust, kui nende poole pöörduvad ettevõtlusliidud manifestide, petitsioonide või strateegiaettepanekutega. Seal, kuhu me kuuluda tahame võetakse kõik sellised ettepanekud vastu telekaamerate ees,  tänusõnadega ühiskonnaellu panustamise eest.  Meil … Meil taotakse ettevõtjad iga sellise initsiatiivi puhul ninaaukudeni maasse, vaevumata üldse ettepanekute sisusse süüvida või nende mittearvestamise tagajärgi arvestamata. Poliitiline metslus. Jah, poliitinimestel on veel palju õppida ja kuulata. Vaheriigi ajal räägiti anekdooti, et on olemas kahte tüüpi võrdsust, üks on Skandinaavia rüüpi võrdsus, kus kõik on võrdselt jõukad ja teine oli nõukogude tüüpi, kus kõik on võrdselt vaesed. Mingi ajaloo veidruse, läbipõdemata nakkuse või geenimaterjali kao  tõttu oleme libisemas just seda vaesusvõrdsuse teele. Kahju.

Aktsionäride poolne ülesandepüstitus

Seega,  kuulata on vaja. See on universaalväärtus, mis tagab edu kõigil elualadel. Selle kohta ütles Corleone elutargalt pojale: „Sa ei tea mitte midagi. Ja kui sa hakkad mõistma, kui vähe sa tead, siis võib-olla, võib-olla hakkad sa lõpuks kuulama.” (…) „kuula, „ käskis ta. „See on algus.” (Puzo „Corleone perekond” Ersen 2012 lk 305). Praegu peaks olema kõige õigem aeg selliseks alguseks. Õige aeg, meie kui osanike kuulamiseks enne kevadist aktsionäride üldkoosolekut. Õigemini ainukene aeg. Samas on see ka meie jaoks kuulamise aeg. Aeg kuulata, kas meid kuulatakse. Seepärast ärgem piirdugem passiivse virisemisega a´la meid ei kuulata vaid näidakem oma mõjukust ja andkem valitavale nõukogule selged juhised (mandaadi) kasvu saavutamiseks. Ka tuleb meil  vaagida igat lubadust tegeliku, pikaajalise kasu järgi, mitte ainult meil harrastatava lobajutulise  „sotsiaalmajandusliku kasu“ udupunktides. Vaevalt naabri maja mahapõletamine sotsiaalmajanduslikult kasulik on , kuigi tuleb tõdeda, et ka niimoodi saab lühiperspektiivi(tuse)s külmal ajal külarahvale sooja anda. Korraks. Midagi pole teha, ka kõige ilujutulisemad lubadused kasvavad ühest juurest, universaalenergiast nimega ettevõtlus. Kõik hariduse, tervishoiu, kultuuri, julgeoleku edendamise lubadused on valikud ressursside jaotamiseks, mis lähtub ettevõtluskeskkonna võimakusest. Seega on kõik poliitlubadused tuletised ettevõtlusest tulenevast ressursi rohkendamise ja selle  mõistliku kasutamisest. Kui see ei ole tuletis ettevõtlusedust, siis on see pettus või lihtlabane naabri maja põletamine. Terve aasta on olnud täis poliitinimeste proovietendusi, küll draamat, küll tragöödiat, kuid kõige enam tragikoomikat, et testida valijate reaktsioone. Mida nad siis kuulevad? Ennast? Siseringi? „Johnson arutas asju ainult oma poliitiliste nõuandjatega. Selle põhjal sündinud poliitilised otsused tõid vaid lühiajalist edu ning sõjalised otsused olid ebaõnnestunud. Ideaalne hierarhia maksis kätte, meeskond tiris üksmeelselt vales suunda ning käsuliin tõkestas elutähtsa informatsiooni jõudmist tippu”. Siseringlik meeskond võtab peagi omaks meeskonnavaimu, kaitses rühma välismõjude eest ja sunnib üksteist takka kiitma.  „ … John F. Kennedy kujutas endale ette, et arvestab paljude erinevate seisukohtade ja kriitiliste märkustega. Samal ajal veensid tema nõuandjad ise seda teadvustamata üksteist oma eksimatuses.” (Tim Harford „Kohanemine”. Kirjastus Hermes 2012) Kas meie majandusotsused sünnivad samamoodi? Siseringlikult üksteise takka kiites?

Tõrjelahingud

Asjalood majanduskeskkonna kujundamisel, kasvumootoriga,  on natukene kehvemad kui igapäevarahmeldamiste kõrvalt hoomata suudame. Tundub, et vaatamata ettevõtjate pingutustele sidet poliitkosmosega taastada on nurjunud.  Enam ei oodata Dr Riigilt mõistliku suuna ja koostöö korraldamist kogu ühiskonna jaoks, sellist korralikku sööstu tulevikku. Kuivõrd lootusetusse seisu on ettevõtjad oma pideva ettepanekute mittearvestamisega jõudnud näitab diskuteerimine selle üle kas me vajame ITK ministrit või ettevõtlusministrit. Täielik mõttetus. Me ei vaja kumbagi, vajame vaid (üht)majandus- ja tööjõuministrit, kes koordineerib majanduskeskkonna kujundamist, annaks suuna Tagavaraministrid (kes tuuakse parteikaadrite täiendamiseks nagu lennukooli õppelennule) on piinlik administratiivne kõrvalekalle. Kulu. Miks? Millist kasu „toodab“ ITK minister, kui Dr Riigil puudub poliitiline tahe või mõistmine? Toob „probleemi lauale“? Probleemi laualetoomise minister siis? Või on ta lobist, mis tähendab, et siis käivad tema „kintsu kaapimas“, itilased ja kui meil on ettevõtlusminister siis betoonlased?  Tore on kui valdkonnale pööratakse tähelepanu, kuid ministeeriumi II minister ei otsusta asju, ega ka tee neid. Otsustab Koalitsioon ja teevad ametnikud. Kõik. Mida me aga vajame on  poliitilise tahtega kinnitatud erakondadeülene „jõuline ja innovaatiline tööstuspoliitika“. Praegu on ettevõtjad on asunud kaitsepositsioonile, pole ei jõulist, ei innovaatilist ega tööstuspoliitikat, on sebimine. Investeerimiskasinus näitab, et tegemist on tõrjelahingute faasiga. Kuid elu ei arene tõrjelahingutena. Tõrjelahing on vaid manööver oma ressursside ümberkorraldamiseks ja uue strateegilise plaani käivitamiseks. Ja just seepärast, et me enamuses oleme ettevõtjad ja omanikud peab meid huvitama ka ettevõtluskeskkonna käekäik siin, praegu ja igavesti. Need poeomanikud lõunarindelt kelle ettevõtlus Dr Riigi tuima asjatundmatuse tõttu kokku kukkus ei ütle ju, et neid ei huvita Dr Riigi tehtavad majandusotsused? Dr Riik ju tegi tema enda sõnul oma majandusotsusega meile kõigile „head“. Tegi vägisi, kuid tegi head. Nojah, lõunarinde jaoks olid need heateod fataalsed, nende (majandus)elu kuulus lõpetamisele. Aga kui pole enam kooli, arsti, kordniku ega pangaautomaati ja ainsaks kohaliku elu keskuseks on pood, siis on ka päriselu varsti sealt maalt kadunud. Kas regionaalpoliitika erivorm?. Nii, et inimesi huvitavad majandusalased otsused, nad on (veel) oma põhiloomuselt ettevõtlikud.    Kui pangapealik tõdes, et Dr Riigi rapsimine pärsib ettevõtluse arengut, siis seda oleks põhjus kuulata. Sõnades teavad kõik, isegi poliitinimesed, et mingigi kasvu tagamiseks  on kõige olulisem on tagada ettevõtjatele investeerimiskindlus, tegudes .... Muide. „Kui meil on muudatused plaanis ja see on demokraatia, mis annab selleks mandaadi, on vaja aega kohaneda. Et ei toimuks väga kiireid muutusi, mis võtab ettevõtetelt julguse investeerida.“ Kõik: pole keskkonda, pole investeeringuid; pole investeeringuid, pole tootlikkuse kasvu, pole tootlikkuse kasvu, pole heaolu kasvu. 

Päramine aeg

Juba kaks aastat räägitakse konverentsidel, et kasvuaega on veel 2 aastat, siis … Nüüd ütleb miljardär ja investor  Ray Dalio, et majandustsükkel kestab veel umbes 2 aastat. Kas liikuv märklaud või püüavad investorid ennast tõrjelahingutes soodsale positsioonile manööverdada? Meie üks ekspankur/investor ütles just elutargalt, et ta püüab turgu tunnetada, mis tähendab, et mullu, tänavu ja ka tõenäoliselt järgmine aasta, on suurepärased investeeringuteks väljumiseks, hiljem …. Hiljem on liiga hilja, sest siis jõuab kätte investeerimise ja ostmise aeg. Tema müüb, kuid Dr Riik kulutab
 Vana ärapeetud mõttemudeli muutmisega on kiire, õigemini päramine aeg kuulata, mida ettevõtjad (st enamus) soovitavad ja otsuseid seda liinipidi vormida, sest … talv on tulekul. Juhtusin lugema uuring mis kinnitas, et  talvekuud panevad mälule ja mõtlemisvõimele põntsu. Tuleb välja, et vaimne võimekus on parem suvel ja sügisel, seega just praegu oleme vaimsete võimete tipus, akud pakatamas suveenergiast. Ärgem laskem seda head energiat raisku.  Samas ilmnes uuringust, et vaimne võimekus langes külmaperioodil nagu oleks inimene ühtäkki jäänud 4-5 a vanemaks. Mõtteerksus tuhmub.  Mis aga on pelutav (kevadiste Pilvepiiri valimiste kontekstis), on see, et talvel ja kevadel langes testitavatest inimestest tunduvalt suurem osa ka dementsuse kategooriasse – mälu ja mõtlemisvõime olid tugevalt pidurdunud. Saate nüüd aru, miks peab kiirustama häirekella kuuldes ja otsuseid tehes. Kui kevadisel valimisperioodil ikkagi vaimsed võimed asenduvad dementsusega, siis ... Siis pole küsimus enam häirekellas vaid hemingwaylikult  „Kellele lüüakse hingekella?“. Te ei saanud aru? Kas kevad juba käes? Varavõitu. Kuulame siis.


Targutusi:


W Herrendorf „Miks me varastasime auto“ Eesti Raamat 2018

Lk 61 „Aga millalgi jõudsin järeldusele, et nad karjusid hea meelega üksteise peale. Et nad olid hea meelega õnnetud. Seda olin ma kuskilt ajakirjast lugenud: et leidub inimesi, kes on hea meelega õnnetud. Kes on seega õnnelikud, kui nad on õnnetud.  Kusjuures ma pean tunnistama, et ma ei ole sellest täiesti aru saanud. Midagi sellest asjast oli mulle kohe selge. Aga midagi ei olnud ka.“ 14 aastase poisi arutlus.

M Lewis „Bumerang“ ÄP 2012

Lk 89 „Isokratese tsitaat „Demokraatia hävitab ennast, sest ta hakkab õigust vabadusele ja võrdsusele kuritarvitama ning kodanikud hakkavad pidama jultumust õiguseks, seadusetust vabaduseks, jõhkrat kõnet võrdsuseks ja anarhiat progressiks.“
Lk 90 Kreeka finantskriisist „Aga see riik ei käitu kollektiivina – neil puuduvad munkade instinktid. See riik käitub kui hulk eraldiseisvaid aatomeid, mis igaüks on harjunud järgima isiklikke huve ja tegema seda ühise hüve arvel. Küsimus pole selles, kas valitsusel jätkub otsusekindlust kas või üritadagi Kreekas kodanikuühiskonda taasluua. Küsimus on, kas seda ongi võimalik taasluua, kui see on kord kaotatud?“
Lk 99 Morgan Kelly majandusprofessor, kes töötas keskaja rahvastiku teooria kallal. Ennustas kinnisvaraturu ja pangasektori krahhi Iirimaal „Minu olukord meenutas mõnevõrra laevareisija oma“ Ütleb ta. „Korraga näed suurt jäämäge. Sa lähed kapteni juurde ja küsid: kas see seal on jäämägi?“

No comments:

Post a Comment