Saturday, June 21, 2014

LÕPETAMATUS, HULLEM KUI TEGEVUSETUS.


 

E. V. Saks „Eesti viikingid” : Kuralaste kuningas Dorno - „Vaenlast saab hävitada tegevusetusega”.

Kas olete märganud, kui palju meil tehakse ettepanekuid?  Kui palju on nii imelisi, kui ka imelikke ideid? Vahel ka tobedaid ning isegi jaburaid. Kuidas neil vahet teha? Või õigemini, kas nendel tehakse üldse vahet? Kas püütaksegi üldse vahet teha? Või võetakse järjepanu nagu puuriidast halge ja pannakse ahju. Keegi ei vaevu vaatama, et kas mõni pahalane pole puuriita mõnd mürsku sokutanud. Ja kui mürsk avastataksegi, siis maskeeritakse see jutukesega lõhkeaine kütteväärtusest ahjuküpseks ja … ahju see lähebki. Põmm! Ups! Vabandust, ikkagi juhtub, andke meile … järgmine ahi. Järgmine elu? Ja siis proovime uuesti. Igat asja ei pea kohe tulipalavalt proovima, tuhandete eelnevate põlvkondade kogemus on meile õpetanud, et enne tegemist võiks ikka asjade tegemise mõttekuse  läbi kaaluda. Nagu seletab eestlaste varieepos - Kilplaste Raamat, et kuigi üks arvamus võib-olla targem, kui teine, kuid kui nõupaadike KATSEKS merele viidi, leidus ikka mõni oksamulk, kuskohast vesi sisse pääses. Muide see katsetamise värk oli Kilplastel au sees siis, kui nad veel üleilma kuulsad targad olid ja nõu pidasid kuidas oma sugu … alpusega päästa. Ma ei ole nüüd nii kindel, et meie tarkus nii üle ääre ajab, et seda alpusega maskeerima peaks.

Miski-mittemiski

Vaat niimoodi, katsetamata/mõtlemata, ideid rakendades nagu puuriidast halge võttes, jäävad need ideed ka poolikuks ehk  ümberseletatult, mitte ideed ei jää poolikuks, vaid teostus jääb poolikuks. Poolikuks jäänud idee on tühikargamine: nii ressursi kui ka  aja raisk (raiskamise mõttes). Kas olete juhtunud näiteks märkama looduslikus kaunis kohas nn kergteed, mis kulgeb järsku ei kuskilt ja mõne kilomeetri järel lõppeb jälle ei kuskil? Vaat sellist teelõiku võikski pidada idee lõpetamatuse materialiseerituse võrdkujuks. Materjal on raisatud, raha on raisatud, aeg o raisatud, aga tulemus, … tulemust ei ole. Muidugi kui mitte arvestada asfaldiga kaetud rohumaad. Mnjah. Seda reeglit võiks defineerida järgmiselt:

„Miski, mis algab eikuskilt ja viib eikuhugi, on tegelikult … eimiski!” või „Miski, mis algab kuskilt ja lõpeb ei millegagi, mille tulemusel juba alustatud miski muutub … ei miskiks.”

Selleks, et kiduvaid või lausa kahjulikke ideid maskeerida, kasutatakse

Summutusmänge

Ehk üleseletatult, iga idee vajab lõpetatust ja konkreetseid vedajaid, muidu muutub mõte ise ja selle rakendamiseks kulutatud aeg mõttetuks kulutuseks. Tundub, et siin toimivad kaasajal mingisugused paralleeluniversiumid – nähtav ja nähtamatu maailm. Ühelt poolt avaliku sektori poolt näiline, lausa paaniline, kaasamisemängu soov. Või on see lihtsalt viisaks seltskonnas omaks võetud maneer.? Mäng? No mõelge nüüd ise:  Ministeeriumid Twitter´is? Kuidas teile kõlab hüüdlause: „Hakka Pilvepiiri Ministeeriumi sõbraks”. Lustakat? Mis asjapulk see sõber siis on, kas sõber ja sõprus on saanud uue sisu? Mnjah. Teisalt toimib ülivõimsalt Pilvepiiril „ruuliv” põhimõte „ärge segage, me teame ise kuidas teile head teha”. Tegelikult polegi siin tegemist vastuoluga vaid ühe protsessi kahe küljega – kaasamisega, et summutada.

Kaks kaasamismängu

Kaasamise võib seega jagada nn avalikuks ehk Dr. Riigi poolseks kaasamiseks ja kodanikualgatuslikuks kaasamiseks. Naljakas on muidugi see, et kaasamise saab arvestatuks lugeda ka siis, kui teie arvamusega teps mitte ei arvestada, kuid tehniliselt … olete ju oma arvamust avaldada saanud. Nii panemegi „dokustaati” kirja – kaasatud (veelgi parem kirjutage: koostööpartnerid) … sada arvamisühikut. See on selline mänguline element dr Riigi kaasamismängu erivormis, mis tegelikult on summutamismäng.

Lõpetamatusemäng.

Samas kodanikualgatuslikud tegevused on oma olemuselt väga kirglikud … alguses. Aja möödudes tekkivad kaks asja: esiteks, kas vedajad väsivad ja asi sumbub või asi vormistatakse ja esitatakse Dr Riigile, kuid siis asi … sumbub. Sumbub + sumbub = umbsumb. Lõppjaam. Ja muide tihtilugu sumbub nii matslikult, et isegi aitäh ei öelda. Ei kellelegi, ei kellegi poolt. Dr riik ei ütle aitäh kaasatutele ja kodanikualgatus ei tule samuti selle peale, et öelda aitüma osalenutele. Vist on kasvanud peale selline seltskond, kellele TÄNAN-PALUN pole mitte elementaarne viisakuseavaldus vaid nõrkuse tunnistus. Seega kaasaegne toimiv kaasamise mehhanism on mittekaasav ja mittetoimiv. Ja mida rohkem meie õigussüsteemi veidrused süvendavad olukorda, mil kodanikujulgust käsitletakse, kui kuritegu, seda suletumaks, mittekaasavamaks,  süsteem muutub. Ametnik-Inimesekene ei julge enam nõu pidada Ettevõtja-Inimesekesega jne, sest iial ei või teada, mida mõni usin Roberspier-Inimesekene sellest tegevusest välja loeb. Äkki polnudki nende vestluses tegemist anekdoodiga, vaid sügavalt konspiratiivse salaliiduga? Hea nõu võis juuraajastu vaatevinklist osutuda  hoopis mõjuvõimuga kauplemiseks? Mnjah, parem mitte rääkida ja mitte teada. Kalevipoeg arvas küll , et kallimaks kui kullakoormad tuleb tarkust tunnistada, kuid meil tundub maad võtmast arusaam, et vaikimine /ja mitteteadmine/ on kuld.

Unistada ikka võib … vist?

Mina usun, et teadmine ja rahva arvamuse ärakuulamine annab pikemas perspektiivis parima tulemuse. See on piiramatu ideede varasalv. Nojah, vahel juhtub küll imelikke asju, et rahva arvamus tahab habemega naist, kes on … mees, kuid … Kuid ka hulluse energiat tuleb asja eest kasutada. Kui isegi nali on energia, mis siis veel idees peituvast energiast rääkida. Lugesin kunagi, et inimeses peituv energia on ca 6x10/18 astmes J-i, mis võrdub ligikaudu paarikümne termotuumapommi energiaga. Vaat selline tohutu kätketud energia. Kuidas ühitada siis see tohutu kodanikualgatuslik potentsiaal arenguga niimoodi, et sellest tekkiks meile kõigile kasu. Kabinetivaikuses läheme lihtsalt kopitama. Olen läinud aastatel vedanud paari mõttetalgute seltskonda ja võin kinnitada, et see „lihtsa inimese” terve idee ja mõttepotentsiaal on tohutu, et mitte öelda lõpmatu, kuid … lõpetamata ja … lõplikult raisku läinud.

Lõpetamatuse vänge lehk

See on sama nagu kasvataksite vinge kurgisaagi ja selle asemel, et neid purki panna ja aasta läbi nautida lasete selle konservitehase kõrval ära mädaneda. Nii ongi, et nämma leivakõrvase asemel saame vaid taevani tõusva leha ja  nurina.

Harjutamise mäng

Sama lugu on regulatsioonidega, millest või mille vajadusest aru ei saada. Arusaamatus uutest regulatsioonidest ajab asjale „kifti”  sisse … ja haisema see lähebki.  Inimene on oma olemuselt kahene: ühelt poolt tahab ta kindlust ja kindlustunne tuleb harjunud asjadest, teisalt tahab inimene kogeda ikka uusi „väljakutseid” nagu öeldakse tänapäeval. Kui me uut ei oleks tahtnud, siis poleks me koopast välja tulnudki, nii et pürgimine uue ja veel uuema poole on meile igiomane. Kuid see areng on olnud kombineeritud senise turvalisust pakkuva harjumuspärasega selliselt, mis on taganud meie, kui inimkonna,  eksistentsi ja jätkusuutlikkuse tõusu. Sellest ka selge järeldus, et uut tuleb harjutada. Harjutada selliselt, et uus muutuks harjumuseks. Sellisel taustal tunduvad kõik viimase aja harjumatud regulatsioonid Inimesekestele nii „pann” vastuvõetamatud. Või on need lihtsalt harjumatud. Alates rattakiivrist (ilmselt fooliumvooderdisega) ja töövõimereformist , kuni kooseksisteerimise seaduseni välja. Kui näed, et isegi need kellele „tahetakse teha head” asjast ehk heast aru ei saa, siis on harjutustöö tegemata. Kui harjutamismäng on tegemata, siis ei käivitu uus regulatsioon vaid karistusaktsioon. Me hakkame riikliku sunniga sundima Inimesekesi tegema seda, mida nad harjumuslikult teeksid iseenesest – vabatahtlikult. Võib-olla isegi rõõmuga. Uhkusega? Ah jaa, et meelest ära ei läheks …

Reforme ja muudatusi tuleb osata „müüa”!!! Müügimäng.

Vaadake, müügitehnika regulatsiooni või uuelaadse süsteemi käivitamiseks on esmatähtis, isegi siis kui see tehnika veidi … vildakas on. Näiteks oleksin ma „elektrituru tekitamise” alla neelanud, kui  seda oleks reklaamitud, kui vajalikku turvalisuse elementi. Ja see on tõsi, teine juhe Põhjalasse oli kindlasti vajalik, kuid turgu, kui sellist ei tekkinud, tekkis vaid rahade ümberjaotus. No tühja sellest, meie maksime selle turu tekitamise (mis pole turg) kinni, kuid saime osta juurde turvalisust. Vahva! Elektriautode müüt ökoloogilisusest ja kasulikkusest ei lähe mulle mitte üldse „peale”. Lihtsalt energia jäävuse seaduse järgi ei ole võimalik, et kõige kallima energialiigiga sõites oleks tulemus ökonoomne või ökoloogiline. Ilmselt tekkib kunagi akumuleerimise paranemisel mugavuse faktor, kuid mitte midagi muud. NN ökoloogilisuse ja ka ökonoomsuse annab süsteemis lihtsalt moonutatud hinnasignaal. Ma ei pea el autot üldse mitte halvaks lahenduseks, kindlasti pean ma seda mugavaks, sama mugavaks nagu oma maja kütmist elektriga. Millegipärast kardame kõik kui kurja elektriküttel kinnisasja ostmist, kallis ju, kuid kuidas saab see olla teistmoodi autoga? Mitte ei mahu pähe. Lepime kokku, et el auto on kahte moodi tore kaup: esiteks mugavuskaup ja kuna see on nii „pann” kallis siis ka prestiižne kaup. Teiseks. Suurlinnade halva ventilatsioonipiirkonnaga aladel on el auto kindlasti väljapääsuks, kui globaalselt kukub saast piltlikult lihtsalt naabri aeda. Küll aga oleks see el autodele kulutatud meie ühine raha (vist 7,5 milj EUR) olnud asja eest, kui see oleks Eesti reklaamimise üritus: a´la kui ei jõua täita maad lastega, siis täida maa elektriautode laadimise seadmetega. Mnjah, see toob meid liiga lähedale Lenini  plaanile – kogu maa elektrifitseerimisest. No tühja sellest, kuid maailmamastaapse  promoüritusena oleks el autode programm igati nämma. Sellises võtmes võik isegi osta … Ei, ei mitte autot vaid ideed. Või megahulluse hellitusnimega Rail Baltica müümine. Turvakanali müümine oleks jällegi olnud omal kohal, kuid rääkida mingist rongisõidust Tallinnast Berliini …? Sellise äri eduvõimalused? No kuulge, sellisel juhul peetaks meid ikka täitsa tobudeks. Majanduslikult on asjalood väga lihtsad, kui Põhjala ja Loode-Venemaa kaubavoogusid taga ei ole, siis ka kasumit ei ole. Lõpuks ütles isegi PM välja alasti tõe, et reisiliiklusele peame me peale maksa, kuid kaubavedudel vist oli see umbes selline lausung, et loodame suunata kaubavedusid mere ja maanteetranspordilt raudteele. Mnjah … üle seletades PM mõttekese - autovedajad asuge oma kompse kokku pakkima.

Nii, et ilma müügistrateegiata pole mõtet uudistegevusteks, nagunii sellest head nahka ei tule. Kuidas müüa töövõime reformi …? Ei tea, kuid üks on selge, et kui need kellele „head lähed tegema” peavad tulema streikima või pikettima, siis see reform ei ole nende jaoks. Kui mina peaksin seda müüma … Kindlasti müüksin, kuid see on juba teise jutukese teema.

Jänesepabul ka asi vaesel ajal

Ja muide, „äraseletamine” ja „müümine” peaks olema ikka selline, mis ei alahindaks teisi Inimesekesi. No või vähemalt ei alandaks neid. Mõnede Pilvepiiriministeeriumi äraseletamiste juures tuleb mul lapsepõlv meelde. Mida kõike siis lihtsameelsuses ei usutud, nagu näiteks seda, et katusetõrvamise pigi nätsutamine teeb hambad valgeks. Nojah, olukorras mil nätsust teati vaid kuulduste järgi, oli see isegi mõningal määral jumekas arvamus. Igatahes aseaine. Samas liikus ringi hulgaliselt hulle jutte, et „ulakad” poisid olla pakkunud väiksematele lastele jänesepabulaid rosinšokolaadis pähe. Nalja olevat saanud nabani. Mnjah, tagasi vaadates, mis nali see oli? Või kui oli siis loll nali, mis markeeris rohkem initsiaatorite mõttemaailma, kui „süütalaste” lihtsameelsust ja … usalduslikkust. Küsite, mida ühist on sellel lapsepõlve mälupildil meie teemaga? Et kas mu mõte läks lihtsalt rändama? Ei, ei. See on lihtsalt selline tugev assosatsioon, kui mulle püütakse müüa midagi, mis pole tarbimiskõlblik. Ja siis on mul piinlik: mul on piinlik enese pärast, et mind nii tobuks peetakse, et püütakse täiesti varjamatult šokolaadikompu pähe sedasamust toppida ja siis on mul piinlik nende inimeste pärast, kes seda teevad, kas oma rumalusest, teadmatusest või pahatahtlikkusest. Ja kuigi ma pole rohkelt pakutavat sedasamust söönud, siis lõppkokkuvõttes  on essu maitse ikkagi suus. Täpselt samuti nagu ei kuskilt algavaid ja ei kuskil lõppevaid teid vaadates. Nukrus noh! Lõpetamatuse lehast. Aga oleks võinud ju saada nämma kraami!

Targutusi:

F.R. Kreutzwald. „Kilplased” Varrak 2004

Lk 18 „Kilplaste kõrge mõistus ja lai tarkuse au ja kiitus kõlas rutusti kaugetest maadest läbi ja tungis suurte isandate kõrvu …”

Lk 32 „Sest ja sellepärast, et kõikide kõrge tarkus ja lai mõistus siin ainuke süü on, mispärast meid kodunt ära kutsutakse ja igalt poolt meie kaela peale läkitatakse, misläbi meil majapidamises väga palju kahju kasvab. Et nüüd asjalugu tõesti nõnda näitab, siis on selgem kui päevavalgus, et selle tarkusest sündinud kahju vastu paremat abi ei ole kui rumalus. Rumalus ja alpus saab meid edaspidi nende vastu varjama, kes meid meie tarkuse pärast taga kiusasid. … Nii nagu enne suure tarkuse läbi, peab hiljemini kilplaste nimi kõrgete alpustegude läbi maailmas hiilgama.”

 

Chris Bellamy „Absoluutne sõda” Varrak Tallinn 2012

Lk 534 Kindral Paulus Stalingradi katlast feldmarssal Mansteinile. Viisakas käitumisstandard ja sellest kinnipidamine igas olukorras. „ Mu armas feldmarssal, „kirjutas Paulus, „kui ma tohin, siis ma kõigepealt vabandan paberi kvaliteedi ja selle pärast, et kiri on kirjutatud käsitsi …”

R.Reagan „Ühe ameeriklase elu” Tänapäev 2012

Lk. 94 „Jefferson ütles korduvalt, et parim valitsus on väike valitsus, sest „valitsus pole rahva isand vaid rahva teener”. Abe Lincoln ütles kord, et. „Jeffersoni seisukohad on vaba ühiskonna põhimõtted ja aksioomid.”

Lk. 101 „Märkasin, et kui hädasolijaid aitasid eraisikud või nende loodud ühendused, siis ei läinud tegevuskuludeks nii suuri summasid kui riigisektoris, kus iga dollari abivajajale toimetamiseks kulus veel kaks dollarit.

Gisela Graichen ja Rudolf Hammel-Kiesow „Hansa liidu ajalugu. Varjatud ülemvõim” Tänapäev 2012

Lk 112  „Tegelikult avaldus selles edukate käsitööliste ja kaupmeeste järjest kasvav  iseteadvus. Nende moto oli: „Kui sul midagi on, siis pead sa ka midagi olema””

Lk 152 „Hansa ühele silmapaistvamale poliitikule Hinrch Castropile omistatakse sentents „Tuleb pidada läbirääkimisi, sest sõjalippu on kerge masti heisata, aga selle auga langetamine kallis.” Ja „Hansalinn Lübecki eesmärk on raha teenida. Seda saab teha vaid rahuajal.”

Lk 176 „Hansa järkjärguline majandusliku allakäigu tähtsamaid põhjusi on, et ta minetas võime uutele olukordadele adekvaatselt reageerida. Tema suurim voorus hiliskeskajal oli paindlikkus, ehkki otsuste vastuvõtmiseks kulus vahel lõputult aega.”

 

No comments:

Post a Comment