Sunday, July 13, 2025

Tulen jälle … linnast

 


 


                                                                                                                     Pildil: Jauram

Tulen linnast … pasasadu! Ränk ja lämmatav pasasadu…. (vabandan sõnakasutuse pärast, kuid kui olukod on nii essune kui see on, siis ei jää muud üle.  Pidin küll alustama nagu eelmises osas, et „tulen linnast padusadu“ ja arutleda siinkohal selle üle, et kuidas minu õpetatud sõbra tähelepanekute kohaselt kilomeetrite viisi autosid tossutab kitsasradadel, samal ajal kui tonnide viisi tühibusse nendest mööda tuhisevad, mis on ere näide liikuvuse loogika mittemõistmisest. No, et kus siin kliimaeesmärkide saavutamine on ja kas linnaparunid pole mitte loodusseadustest ja energia püsivuse seadusest valesti aru saanud, aga … las see ootab natukene. Selline plaan oli.

Administratiivne liikluskaos ei kao kusagile ja me suudame seda veel kuidagi taluda, kuigi see on poliitilise pasasaju ja asjatundmatuse üks komponente, kuid kõigepealt tähtsamad asjad. Eksistentsiaalsed. Vaat selline plaan on nüüd.

Seega padusadu on küll, aga see, et poliitiline kemplus Peamises Linnas on meelelahutusüritusest üle kasvanud millekski muuks nõuab rutulisemat ja tihedamat läbikammimist kui suveajal kombeks. Kahjuks pole see ainult peamise Linna probleem, vaid defineerib kogu meie poliitturgu. Nojah, õnneks on padusadu, mitte rannailm, nii tekib läbikirjutamiseks veidi mahti.

 Meelelahutusest püstijalakoomikute klounaadiks

 Niisiis … See mis algas kui tavaline poliitturuline meelelahutusüritus, kujunes piinlikuks klounaadiks ja suubus enesehävituslikku spiraali, mis see on? Mis toimub? Paar kuud enne KOV valimisi (valitsemishanget) hakati mängima paaride vahetamise mängu? Ilmselgelt tekitab see publikumis küsimuse: Kas Linnakogu ja -võim ei ole oma tööga hakkama saanud? Kas mitte ükski neist pole oma tööga hakkama saanud? Igaüks eraldi ja kõik kokku? Hm, olukord on nii lõhki, et vägisi jääb mulje, et kõik nad on ebaõnnestunud, pole mõistnud oma kohustusi, vastutust ega eksistentsi aluseid. Samas, võib-olla oligi päramine aeg et meie teiega (kõrgeima võimu kandjad) näeksime kogu selle inetuses, et süsteem kipub kokku jooksma ja vajab tugevat kohendamist. Eh, vana teada-tuntud lohutav tõde on see, et sõnniku peal kasvavad kõige kaunimad lilled. Igatahes Süsteemivälise tegija mängu toomine tekitas paar päris põnevat arenguvõimalust.

 Arbitraaž: Kõrvaltvaataja pilk

 Lilledeni on veel pikk maa arengut ja haisu, alles käib sõnniku kääritamine, seega peame selles lehas kuidagi hakkama saama. Pikalt?

Tundub, et praeguse olukorra meisterdasid kogumis neli kehva suundumust poliitturul: kapseldumine/mullistumine, usalduse erosioon, millele lisandusid ideede ja julguse puudus. Need suundumused on omased kogu tänasele poliitturule, kuid eriti groteskse vormi on need andnud Peamises Linnas. Tagajärjeks: mullistumine ehk oma mullis istumine on tekitanud selle, et poliitturg ei suuda enam oma tegevuse tõhusust/tõhusetust hinnata ja poliitturu mõistetamatud tegevused tekitavad usaldamatuse poliitturu tegusa toimimise vastu.

Muide EKI järgi on „mullistus (soome)  muutus, muudatus, murrang, pööre; segadus; vapustus“ ja meil kasutatakse seda tihti mulli tekke mõistes. Soome mullistumine (revolutsioon) ja meie mullistumine (isekeskis jauramine) on vastandmaärgiga tegevused, mispärast oleks vast mõistlik leiutada siinkohal uus termin nagu näiteks mullumine? Tegelikult on omamaine termin „kapseldumine“ piisavat selge ja mõistetav. Seega … räägime kapseldumisest.

 -Kapseldumine

 Nagu märgib J Diamond („Võim“ ÄP 2018 Lk 174): „Mida kõrgemale te organisatsiooni hierarhias ronite, seda nõrgemaks jääb teie side tegelikkusega. Mäletate võimu nn surmatsooni? Te ei saa enam oma tegevuse kohta vahetut tagasisidet ning te ei koge ka oma otsuste ja tegevuste tagajärgi nii, nagu teised seda teevad. Te elate mullis, teid ümbritsevad inimesed, kellel on seoses teie võimurolliga omad huvid mängus. Nad võib-olla kardavad teie autoriteeti või olenevad teist, sest teie tagate neile elatise. Teiega seotud olemine suurendab nende karjäärivõimalusi ning nad võivad emotsionaalselt sõltuda teie armastusest ja tähelepanust.“

„Kui kõik teiega samas mullis olijad kinnitavad teie kõrge staatusega rolli, ei näe te enam ennast selgelt ega oska ennast ega oma tegevuse tõhusust hinnata. Veelgi enam – sellisel juhul on kerge langeda ennast toetavate veendumuste ja hinnangute ohvriks, mis teie omakasu veelgi süvendavad. Inimestel ja organisatsioonidel on oht kalduda enda tegevusele kinnitust otsima (…) – me valime välja teabe, mis kinnitab seda, mida me juba niigi teame, ning eirame seda, mis seda ei kinnita. Isegi ilma võimuta on inimestel kombeks uskuda seda, mida nad tahavad uskuda. Faktid käigu kuradile. Teabel, mis on vastuolus sellega, mida tahaksime uskuda, on pea võimatu tungida läbi ego ja selle omakasupüüdlike teooriate tulemüüri.“ Tundub tuttav? Nii on: kinnituskalduvuse otsimine, tulemüürid jne. Lähme edasi. Kuidas on meil lood poliitturul ja poliitturu suhtes usaldusega

 -Usaldus.

 Usaldus on üks tähtsamaid liugaineid tegevuste sujuvaks toimimiseks. Teiseks võimaluseks on hirm, kuid see on teise dimensiooni juhtimiskomponent. J. C. Maxwell („21 vääramatut juhtimise seadust”  Thomas Nelson, Inc Lk 89) nendib, et: „Usaldus on nagu vahetusraha juhi taskus. Iga kord kui teed hea juhtimisotsuse, teenid rohkem vahetusraha. Kui teed kehva otsuse, loovutad osa oma rahast inimestele. Igal juhil on uude ametisse asudes taskus teatud hulk vahetusraha. Mida iganes ta ka teeb, see kas kasvatab vahetusraha hulka või kahandab seda. Kui juht teeb ühe halva otsuse teise järel, tähendab see pidevaid väljamakseid. Siis ühel päeval, pärast viimast halba otsust on tal taskud järsku – ja pöördumatult – tühjad. Kusjuures see enam ei loe, kas viimane prohmakas oli suur või väike. Selles punktis on juba hilja. Kui vahetusraha otsas, oled juhina mängust väljas.”

Kinnitan teile, et vahetusraha on otsas, mull ei tooda uut vahetusraha. Meie teiega ei hooli enam Poliitturu lubadustest, sest need lubadused on sündinud mullis „ Inimesed ei hooli sellest, palju sa tead, enne kui nad teavad, palju sa hoolid.” (lk 142). Pealegi, … püüdke meelde tuletada situatsiooni, mil te saite aru, et tegemist oli „Iga kord kui teed hea juhtimisotsuse“ olukorraga? Isegi mitte iga kord, vaid see ainumas kord? Hm? Ei tule meelde? Kui midagi meenub, siis vast mõni õhinapõhise jaburuse tagasipööramise otsus. Kuid need ei lahe arvesse … täispunktina. Vigade parandus siiski. Nagu ütles sir Humphrey (J.Lynn, A. Jay „Jah, Härra Minister“ Varrak. 1999 Lk 206) „“Härra minister, „ ütles ta siiralt, „me ei mõõda oma edu mitte resultaatidega, vaid aktiivse tegevusega. Ja meie aktiivsus on märkimisväärne. Ja produktiivne“ (Jutt käib poolteist aastat tagasi valminud haiglast, kus on 342 administraatorit ja 170 muud töötajat, kuid pole meditsiinipersonali, sest see läks kulukärbete nahka)

Häid juhtimisotsuseid ei saa teha vale põhja pealt. Vale põhja pealt tehtud „hea otsus“ vaid kindlustab vale põhja. Kapseldumine ju usaldamatus ei tekita pinnast uuteks ideedeks ega tegevusjulguseks. Tegevus küll toimub, kuid see süsteemitu, tervikut lõhkuv ja hirmkallis. Tegevus siiski … poliitturu enda arvates.  Kapseldumine ja usaldamatus on rikkalik pinnas vaid konfliktideks.

 Ajend, põhjus ja kinnijooksmine

 Mis siis oli käesoleva konflikti põhjus? Lasteaiakohtade tasumäär? Valitsemishanke eelne paanika? Reitingupelg? Või õigemini, kas selles oligi põhjust? Võib-olla oli see ajend? Täpselt nii nagu sõdades, kus on sõja põhjus ja ajend sõja alustamiseks. Need kaks asja ei pruugi kokku langeda. Ajend on ilmselt õige määratlus, kuid kuidas ja kes nii lootusetult trööstitu kombinatsiooni käima tõmbas on veidi hämaram teadus.

Pealegi tundub, et meie poliitturg on üles ehitatud kui kättemaksu- või kaklusklubi, genereerides hunnitul määral viha, vihuti ütlemist, mahajooksmist ja pahatahtlikkust. Nagu täheldavad S Levitsky D Ziblatt („Kuidas demokraatiad surevad“ PM 2024 Lk 128): „Sallimatus on poliitiliselt kasulik.“

 Nojah, kehval ajal kütus seegi, aga kas see on see mida me tahtsime? Mida meile teiega lubati?  Jauramine lasteaiakoha tasu ümber on ilmselge ajend, mitte põhjus konfliktiks. Muide illustreerival pildil on meie üks Ürgjauram. Nii, et Jauramiga rütmi lüüa on päris lustlik, kuid poliitjauramine publikumile väga väsitav. Üksluine ka.

Tegelikult on käesolevas kaklusklubi raundis  situatsioon „kaks ühes“, kus allakäinud majandusstruktuuri tingimustes ongi lasteaiakoha maksumuse küsimus tõesti muutunud tähtsaks (kuigi ei peaks oleme), kuna majandusstruktuur ei võimalda ootustele vastavat sissetulekut. Seega tegelema peaks jõukuse kasvatamise, mitte vaesuse ümberjagamisega. Ja meeldetuletuseks, et „tasuta asju“ pole olemas. Seega ravi on vale. Segadusttekitav. Selle asemel, et tegeleda juurpõhjusega ülereguleeritud ja ülemaksustatud majanduse reanimeerimisega, reanimeeritakse hoopis sotsialismi. Oh, isegi sina – Muutustepidukond?

 Teisalt, tuleme tagasi usaldusküsimuse juurde.  Hea tava nõuab, et, kui osapoolte vahel on midagi kokku lepitud, siis … kokkulepe peab olema kui raudpolt. Kokkulepete pidavus on tähtis süsteemi ladusaks toimimiseks. Kokkulepete pidavus on sama tähtis kui usaldus. Õigemini on kokkulepete pidamine üks usalduse komponente. Kokkulepped ja usaldus on kaksikvennad. Siinkohal on tegemist kahetasandilise kokkuleppega, millest lasteaiakohtade maksumuses ei saadud kokkuleppele, kuid alusleping ehk KOLE oli ju jõus. Nii, et jah, valikus on: kas kehv leping, kehv seltskond või kehv käitumine. Või kõik kogumis.  Kuna meie poliitmäng toimub suuresti mitte usaldusformaadis, kokkuleppeid austades, vaid kättemaksuklubi formaadis, siis ei jäetud kokkuleppe rikkumist (või selle rikkumisena tõlgendamist) kasutamata. Kurakäelised tõmbasid käima massiivse müüdiloome protsessi, et Muutustepidukond tahab valitseda koos Kahevahelpidukonnaga. See oli omakorda nii üledoseeritud, et muutus koomiliseks (või tülgastavaks). Pole tõsiseltvõetav. Lisaks jäi mulje, et  Pikapurjepidukonna eksistentsi ainsaks väljundiks oli mahutada ühte hingetõmbesse võimalikult suurem kogus väiteis, et Kahevahelpidukond on kriminaalne? Ehhee, nagu juba Lenin märkis „Vale, mida korratakse piisavalt palju kordi, muutub tõeks.“ (M J Kari, A Helmila „Miks Venemaa nii teeb“ PM 2025 Lk 232). Konflikti lahendamisele ei aidanud kaasa ka selline uus fenomen, mis on tabanud üht linnajuhtidest: kõik mida ta ütleb õigesti, see sumbub ja kõik mida võib  tõlgendada pahatahtlikult, seda pahatahtlikult ka tõlgendatakse ja seejärel ka võimendatakse. Sellest on kujunenud juba õhinapõhine hasartmäng. Täiuslik torm oligi sündinud – kõik kõigi vastu.

Väikest täpsustamist vajab vast Peamise Ministi eemaldumine konfliktist. Pidukonnajuhina oleks ta pidanud võtma seisukoha, mitte tõdema, et piirkonnad toimetavad kõik iseseisvalt. Pidukonnajuhina oleks see jätnud mulje, et Muutustepidukonna puhul pole tegemist mitte monoliitse pidukonnaga, vaid juhitamatu piirkondade konföderatsiooniga, kuid Peamise Ministrina … pole see tõesti tema lahing. Hakates tegelema vallatülidega saaks temast Vallavanem, mitte Peamine Minister. Peamised Ministrid tehku oma Peamise Ministri tööd ja  kommunaalbeetad saagu oma tööga ise hakkama. Pean siinkohal tunnistama, et Peamine Minister mulle lausa meeldib. See, ei tähenda, et mulle tema seisukohad meeldivad, kuid peale aastaid närvilisi tänitamisi on tänaseks omaette väärtuseks, kui rahulikult öeldakse, et „Maksud tõusevad, aga inimestele jääb rohkem raha kätte.“ Rahulikult. Nii ei saa olla? Tühja sellest, kuid tegemist on konstateeringuga mitte tänitamisega. Väga värskendav. Meeleolu loov.

 Valimisloosungi küsimus

 Ainuke põhjuslik seos konfliktiks võiks olla vast see, et Muutustepidukonnal ei lastud tekitada tulevaseks valitsemishankeks oma keskset lööklauset: „Kaotame lasteaiakohatasud!“.  See ajab närvi küll, kui plaan ei õnnestu, kuid … Kuid siin pole ju midagi imestada, kuna mäng käib kättemaksuklubi formaadis ju. Mängu põhireegel on see, et kõik takistavad kõiku, mitte see, mida ühiselt paremini teha. Muutuste pidukonnal õnnestus aastate eest loosungiga (ja teoga) emapalk, mis kostus (ja toimib) ju hästi, siis seekord püüti trikki korrata läbi lasteaiamaksu kaotamise. Kui valimishanke loosungiks on „Kaotame lasteaiakohatasud!!!“, siis mingi hale vigin, et alandame kohamaksumust oleks valimishanke  kontekstis … kohatu. Mannetu. See poleks lööklause. See ei „töötaks“.

Jäikus selles mängus muidugi kasuks ei tulnud. Nii, et me võime vaadata kujunenud olukorda ka nii, et … Muutustepidukond püüti oma jäikolekus kenasti lõksu, millest beetakommunaalid ennast välja tagurdada ei osanud. Ja ega teised lasknudki. Miks oleksid pidanud? Ehhee Muutustepidukond  pani iga järgneva liigutusega endale rohkem puid alla ja põles maani maha. Ka võit valimisloosungi puhtuse nimel oli rohkem Pyrhhose võit, kui päris võit. Nii, et kas neil üldse on asja valitsemishankele ja kas see võib olla kogu pidukondliku  struktuuri luigelaul, seda veel näeme. Igatahes on selle võitluse bilanss sügavalt negatiivne. Kui me vaatame natukene ajas tagasi, siis mõnedki valitsemishanke suurvõitjad lõpetasid just võidu harjal oma eksistentsi. Pöörane? Eks ole -  võita, et kaotada. Paar vale valikut ja … pidukonda enam polnudki. Maastik, poliitmaastik, muutus. Jäädavalt. Varjulised kurigeeniused on ikka võitnud. Tundub, et praeguseidki käivitajaid peab otsima pigem kasusaajate leerist, mitte … ebaõnnestujate nukrast reast. Ebaõnnestujatega on kõik selge, nemad on meile kenasti vitriini välja pandud – teadmiseks ja õpetuseks. Nii on, kuid …

 Stabiilsuse ebastabiilsusest

 Kuid kui me mõtleme nüüd natukene järgi selle üle miks selline punnseis on tekkinud, siis ilmselt on üks põhjusi selles, et Peamise Linna poliitturg on pikka aega olnud … ebastabiilne. Ehhee, seda ebastabiilsust toitis pikaajaline … stabiilsus ehk Kahevahel pidukonna domineerimine. Ülejäänud poliitturg püüdis seda dominantsust väärata igal võimalikul ja võimatul juhul. Kogu ülejäänud poliitturu eraldiseisvaks pühaks eesmärgiks muutus Kahevahel pidukonna dominantsuse vääramine Peamises Linnas. Niimoodi sündisidki kõige ebaloomulikumad kooslused eesmärgiga … võtta võim. Pikaajaline dominantsus pole hea ühelegi süsteemile, muutes selle aeglaseks ja ülbeks. Nüüd on võim dominandilt võetud. Järgmine valitsemishange näitab, õigemini meie teiega näitame, keda me usaldame, mida usume Ja-ah, keeruline saab olema.

 Mängu kõrvalmõjud

 Olenemata sellest, millised on käesoleva kaklusklubi raundi tulemid, on nende kõrval ja järelmõjude osa suurem, kui oskame esmapilgul arvata. Ühest küljest on teada, et inimesed unustavad kiirelt ja põhjalikult, kuid samas tunnete tasandil võib toimuda midagi hoopis muud ja pikatoimelist. A Peltola („Nakkavad tunded“ Hea lugu 2024 Lk42/61/68) defineerib seda olukorda, kui tundenakkust: „Tundenakkus hõlmab empaatia afektiivset tahku. Selleta ei saa me tabada teise inimese emotsionaalset seisundit ja mõista, mida ta tunneb. Emotsioonide nakkamise aluseks on tugevalt neurofüsioloogiline ja nähtusena on see seetõttu psühholoogia erinevatest tugiraamistikest sõltumatu ja iseseisev. Tundenakkust kirjeldatakse kui automaatset, kiiret, primitiivset ja suuremalt jaolt väljaspool kontrolli olevana,. Emotsioonide nakkamine viib jagatud emotsioonide seisundini – „nakatanu“ inimene kogeb sama emotsiooni mida teine.“

Kusjuures „Negatiivsed emotsioonid nakkavad kergemini kui positiivsed. Negatiivsed emotsioonid edastavad meile sõnumeid kas reaalsest või läbielatud ohust. Meie püsimajäämise seisukohast on olnud tähtis õppida ohusõnumitele kiirelt reageerima. Seepärast nakkavad negatiivsed tundes positiivsetest kergemini. Ka on negatiivse tundenakkuse mõju sageli tugevam kui positiivse oma. Negatiivsete tunnete nakkumise kahjustavad toimed vaimsele heaolule on tavaliselt suurimad siis, kui tundenakkus toimub alateadlikult. „

 „Emotsionaalsete nakkuste tõttu hakkavad inimesed alateadlikult tegema oma keskkonna kohta sarnaseis tähelepanekuid – nakkavad tunded häälestavad meid samadele emotsionaalsetele sagedustele.“

Kui me lisame veel sellele „nakkusele“ T Eriksoni ( „Valetajad minu ümber“ Varrak 2025

Lk 146) väite, et „Vaimu- ja arengutreenerid teavad, et aju ei suuda eristada kogemust ja mõeldut. „ „Kui sa mõtled ühte mõtet piisavalt tihti, muutub see viimaks niivõrd tuttavaks, et tundub tõeline. Mõte tundub mälestusena, mitte väljamõeldisena.“

Niimoodi ongi mänguväljak valmis seatud järgmiseks raundiks, aga meie oleme tundenakkusest puretud ja pidevjuttudest segaduses … pidades neid meie eneste mälestusteks, kuigi neid sündmusi pole kunagi toimunudki. Vahva.

 Süsteemiväline tegur ja Juhtsats

 Kogu kisma ainsaks positiivseks tulemiks võib nimetada Süsteemivälise teguri pakkumine Peamise Linna pea kohale. Muidugi mitte otseselt, sest nii nagu seda tehti polnud sellel minitki võimalust lendu tõusta. Kuid uue teguri mängu toomine muudab vältimatult mängu, sest kõik poliitinimesed küll välistavad Süsteemivälise tulekut, kuid igaüks salajas ikkagi mõtleb, mida see enesega kaasa võib tuua. Poliitturul on omad reeglid ja kuigi vahel seda näitemängu mängitakse, et meil on rivistuses mittepoliitinimesed vaid asjatundjad, siis … Siis tõsiasi on see, et kõik „valdkonna asjatundjad“, kes täidavad poliitilist ametikohti, need muutuvad paratamatult poliitikuteks. Eee … või marionettideks. Poliitilises süsteemis ei saa mittepoliitiliselt toimida, selle mittetunnistamine on enesepettus, või … teiste petmine.

 Kuid linna juhtimiset saab küll üles ehitada asjatundjatest koosneva  juhtsatsi vormis, mis toimib kui äriühingu juhatus (muide sellised mudelid ka toimivad). Sellel asjal oleks jumet juba seetõttu, et see juhtsats toimiks ühise juhtimise ja eesmärgi nimel, mis oluliselt suurendaks linnmajanduse tõhusust. No vähemalt ei ole siis olukordi,  mil kaks asejuhti teineteist püsivalt õõnestavad. Võib arvata, et satsijuht laseks sellisel juhul mõlemad lahti, mida poliitfarmis teha ei saa. Kuid loomulikult toimuks linna  üldjuhtimine poliitilisel tasandil, mil Linnakogu esitab juhtsatsile oma visiooni ja eesmärgi ning juhtsats täidab selle kokkulepitud tegevustega. Võiks ju unistada suuremalt, et Linnakogu valib erinevate juhtsatside vahel parima lahenduse. Vaat see oleks tore. Muide pole üldse utoopiline. Vaevalt kellelgi selliseks muutuseks julgust on (aga unistada ikka võib), sest põhitähelepanu läheb enese alalhoiu kaitsele ehk nagu mainis  sir Humphrey (J.Lynn, . Jay „Jah, härra peaminister“ Varrak, 1999 Lk 54) „Seepeale võttis Humphrey kasutusele raskerelvad. „See oleks teist väga julge, härra minister.“ Ma olin tõeliselt ehmunud! Julge? Ma ei tahtnud midagi julget teha! Karjäärid lõppevad julgete tegudega.“ Klassika.

 Miilipõletajad

 Pealegi  kogu poliitturu all miilab üks vana vastasseis, vana lugu, vana müüt, mis pole leidnud lahendust. Isegi Moosese valem pole siin aidanud.  See miilamine kestab ja kestab, jalgealune on tuline, kuid pealispinnalt pole midagi näha. Ilmselt on see üks põhjuseid, miks poliitturg nii närviliselt kargleb. (EKI ühendsõnastik annab miilipõletamise kohta järgneva selgituse: puusöe saamine mullakihiga kaetud puude põletamise teel). 

Tegelikult algab tänane miilamine poliitturu all teise ärkamisaja algusest, mil taasiseseisvumisega tegelesid jõudsalt peamiselt kaks leeri. Õnneks lahenes kõik enamvähem õigeid valikuid tehes ja iseseisvusega, selle suurima autasuga rahva elus. Võit. Kuid iga võit toob kaasa ka kaotajaid. Isegi võitjate seas. Siinkohal pruugib meenutada vaid K Pätsi, W Churchilli ja C De Gaulle´i, kes kõik kaotasid pärast suurt võitu.  Nii ka meil. Oli võitjaid kes kaotasid võidu harjal ja kaotajaid kes võitsid. Seega mingid sissejuurdunud hirmud ja sandi ilmaga sügelevad armid jäid. Kuna Kahevahelpidukond kasvas välja tolleaegsest populaarsest rahvaliikumisest ja kõik teised tublid pidukonnad teistest rahvuslikest liikumistest, siis vaatamata lõpplahendusele teatud maailmanägemuslik erisus jäi. Loomulik. Mingi ürgne pelg Kahevahelpidukonna vastu jäi ja ütleme niiviisi, et see pelg ei lubanud teda võtta ühte liivakasti mängima koos teiste mängijate/mänguritega.  Edasise arutluskäigu sujuvamaks selgituseks üks vahelepõige poliitinimeste klassifikatsiooni (nähtamatud, silmavaatega, väsimatud ja väsinud, head inimesekesed, üks plaat, kuldsuu, pisaranõristajad, õhuke riik,  noored (uued)).

 Gigandid ja Põlvlased

 Raamatu „Bürokraat, võim ja Vanaema“ (Tallinn 2012) Osas kolm: Bürokraatia ja poliitiline tahe. Poliitika kui ettevõtluse kõrgeim vorm on portreteeritud erinevaid eelnimetatud poliitinimeste tüüpe ja selles sisaldab ka alajaotust: Gigandid ja Põlvlased:  „Läbi aegade on Poliit-Inimesekesed jagunenud Gigantideks ja nendeks, kes ei ole teps mitte gigandid. Nimetame neid selguse mõttes Põlvlasteks. Muidugi nagu päriselus jääb nende kahe äärmuse vahele terve värvide ja üleminekute pilv, kuid laias laastus võib väita, et Gigandid mängivad Gigantide liigas ja Põlvlased võistlevad põlvlaste liigas. Loomulikult on Gigantide liigas tihe rebimine, nagu spordis meistrite-/kõrgliigas, keegi ei taha sealt välja langeda, kuid … Alati on võimalus, et kedagi tahetakse välja suruda, et ruumi teha mugavamatele partneritele või omadele. Kuid Gigante pole kerge meistrite liigast välja tõrjuda, õigemini võib ta välja tõrjuda kõrgliigast, kuid meistrite liigast väljasurumine on hoopis midagi muud. Meenutage kas või vana head W. C.-d, kui mitu korda tema välja ja pikali kukkus ning tundus, et ta ei saa enam iialgi mängijaks, kuid … me ei arvanud ära. Kõrgliigas mängimiseks ei võtnud ta isegi talle pakutud (peaaegu vägisi peale surutud) aadliku tiitlit vastu, sest siis poleks ta iialgi pääsenud oma ihaldatud liigasse. Gigant ei kaota oma meisterlikkust ka kõrgliigast väljajäämisel, ta mängib lihtsalt põlvlaste liigas edasi. Kuid põlvlaste liigas on hoopis teistsugused mängureeglid, mäng käib ju hoopis madalama silmapiiri ja ilma(piiri)vaate tasandil, kuid on kiirem ja kukutakse tihemini. Mis on siis selle targutuse iva? Aga väga lihtne, kui lükkate Gigandi Põlvlaste liigasse mängima, siis ärge imestage, et saate pidevalt lööke alakehasse, põlvedesse ja mürgiseid pisteid kaudteid pidi. Lihtsalt erinevates liigades on teistsugused reeglid ja Gigandid kasutavad oma meisterlikkuse ja ande ära igas liigas. Mida madalamasse liigasse Giganti lükata, seda madalamaks mäng läheb, kuid selle eest tõusevad panused. Kas tahate endale sellist vastast? Kui arvate, et närutate Giganti niikaua, kuni ta mängust lahkub või ära kooleb, siis on see ekslik arvamus, seesama eespool mainitud W. C. elas väidetavalt, puht kiusu pärast, üheksakümne aastaseks. Muide äkki olete midagi kuulnud maailmas valitsevast positiivse hõlvamise (sala)kavalast meetodist? Sellest, et hoia sõbrad enda lähedal, aga mittesõbrad veelgi lähemal? Ja te elate kaua ja õnnelikult.“ Vaat selline lugu

 Gigandid loovad oma isikliku liivakasti. Elementaarne.

 Nagu me praegusestki mängujoonisest näeme, siis meie noor (enam küll mitte nooruslik) poliitmaastik ei oska hoida sõpru ega positiivselt hõlvata mittesõpru. Õnne aluseks on kujunenud pisikestest/madalatest „ärapanekutest“ kujunenud üürike eufooria. Kuid Kahevahelpidukonna lugu arenes selliseks nagu see on just seesuguseks kuna neid ei tahetud samasse liivakasti. Nad tekitasid pelgu.  Kuid nagu eespoolselt kirjeldatud Gigante ei saa niisama lihtsalt mängust välja lüüa. Nii juhtuski, et Kahevahelpidukond tekitas  ... oma liivakasti, leidis need mängukaaslased, kes olid valmis temaga ja tema liivakastis mängima. Lõi oma liivakasti Peamises Linnas ja leidis need mängukaaslased, kellega teised mängida ei tahtnud. Meelsus … Meelsus oli … kahevahel. Edukalt (võib-olla isegi Eedukalt) kahevahel … pikkadeks aastateks.

 Kaadrite sepikoda

 Kuid Kahevahelpidukonna arengulugu pole ainult ühe pidukonna lugu, see on kogu poliitturu arengulugu. Kahevahelpidukonnaga arenguloos on märkamatuks jäänud või „sujuvalt“ unustatud paar tähtsat tegurit, mis on aastate jooksul vorminud kogu meie poliitturgu.

 - Esiteks oli selle moodustamise algrivistuses terve plejaad meie tolle aja kõige tarmukamaid inimesi. Meiemeelseid inimesi. Mõtlejaid. Tegijaid. Liivakastimängud tekitasid siinkohal erosiooni, mis kestis pikki aastaid, viies ühe särava mõtleja teise järel pidukonnast välja.  Ilmselt oli siinkohal pöörde (või murdepunktiks) ELga ühinemise referendum ja 2007 a sündmused Peamises Linnas, milledes Kahevahelpidukond jäi väga … kahe vahele. See seisab meeles.

 -Teisalt on sujuvalt unustatud, et Kahevahelpidukond on olnud tõeline kaadrite sepikoda. Kahevahelpidukonnas tuule poliittiibadesse saanud on tänaseks kandunud kõigisse tegutsevatesse pidukondadesse, olles nendes isegi juhtpositsioonidel. Sedagi tõsiasja ei tohi unustada. Tänased Paulused teatavasti on eilsed Saulused. Mis aga põhitähtis, kõik need meiemeelsed, kes lahkusid Kahevahelpidukonna ridadest andsid hingamis- ja kasvamisruumi kellelegi, kellest me veel ei tea, mis meelsed nad on. Nii, et „tekitatud“ Kahevahelpidukonna meelsuse probleem on tekitatud meie eneste poliitinimeste poolt. Eriti meiemeelsete lahkumise poolt. Lahkuti võitlusväljalt. Kõige sellest tulenevaga.

 Väljaarvamismäng

 Selleks et saavutada head tulemust hüppe või jooksuvõistlustel peab olema kindel äratõukekoht. Sama ka poliitturul. Poliitturul on parimaks tõukekohaks võimsa vastase leidmine/leiutamine. G Potšeptsov  („Propagandasõda 21 sajandil“ Hea Lugu 2018 lk 78) toob sellise selgituse: „Propaganda, nagu muide ka konspiroloogia, kujundab ümbritsevat maailma inimese jaoks mugavamaks, kuna see muutub neile arusaadavamaks. Infokaose asemel, milles üksikisik ära on kadunud, tekib mugavusmõistmine, kus inimene leiab taas endale väärika koha. Kõik puudujäägid ei kogune siis enam mitte tema, vaid vaenlase ümber. Vaenlasest saab samasugune selle maailma keskne ühik, nagu seda on kangelane. Mida raskemini vaenlane allub, seda suuremaks muutub kangelase aupaiste, kes võitleb niivõrd tugeva vastasega.“

Tugeva vastase leidmine/leiutamine pole niisama sõnakõlks: „Ma usun, et hästiosundatud vaenlane annab häältele tõenäoliselt 20% juurde,“ (P. Pomerantsev „See ei ole propaganda“ Tänapäev 2019   lk 196). Saite aru – 20%!!! Poliitturu lööklause võiks olla: „Oma vägevat (või vägevaks maalitud) vastast või sind pole olemaski!“                 

 Nüüd siis on poliitturul käimas tormiline vaenlase leiutamine ja väljaarvamismäng. Algas see märguvoor aastate eest Konservaatorite pidukonna väljaarvamisega ja nüüd on sellesse liigitatud (jälle?) ka Kahevahelpidukond. Hm? Ütleme nii, et ühtede poliitinimeste arvates tuleks teine pool poliitinimesi mänguväljakult välja arvata, kuigi kõik on valitud kõrgeima võimu kandjate poolt. Kas siis pooled kõrgeima võimu kandjad tuleks ... Eks ole, hea küsimus demokraatlike vääärtuste jutlustajatele. Punnseis.  Kaklusklubi formaat muidugi nõuabki seda, et see oleks väljaarvamismäng, mitte kaasaarvamise mäng, kuid …

 Kitsasdemokraatia.

 Kuid kui Konservaatoritel ja  Kahevahelpidukond  poliitturu liivakastist välja avata, siis neilgi (viimase osas pole ma väga kindel) on pidukonnad, milledega nad mitte mingil juhul ühes liivakastis ei mängi. Nii, et lülitame veel ühe laama kõrgeima võimu kandjate tahet välja? Tasalülitus? Pealegi, kui Pikapurje pidukond on poliitturu arvates kadunukeste hulka arvatud (mis võib, kuid ei pruugi tõeks osutuda) ja Hüvakäelistepidukond pole veel tuult tiibadesse saanud, siis kes üldse mänguväljak osalemiskõlblikud oleksid? Eks ole …  Kitsas, väga kitsas kombinatsiooniruum. Vaadake, olemata poliitinimene,  olen siiski  süsteemianalüütik ja analüüs näitab, et väljaarvamismäng viib väga rabeda kitsasdemokraatiani. Või mis demokraatia see enam on, pigem poliittehnoloogiline „kompunn“, mis vaheldub sama kiiresti kui kaleidoskoobipilt  I. Krastev („Pärast Euroopat“. Varrak 2019 Lk 10) on esitanud ühe mõttetera, mis käib küll EL kohta, kuid ilmestab ka meie poliitturul toimuvat: „Eurooplased elavad lagunemishirmus, samal ajal kui liit ise näeb rohkem kui kunagi varem välja saatuseliiduna.“. Niisiis meie poliitturu liidud saavad olema pelgalt saatuseliidud? Saatuseliidud, millised venitavad ennast ühest valimisest teise? Iga selline koalitsioon on kipakas, kergesti lagunev ja teovõimetu.

Saatusekoalitsioonide tehnoloogiavõistlus 

Ja siis me olemegi silmitsi kahe tendentsiga. Tihe ja tige poliittehnoloogia hägustab  meie teiega arusaamist poliitturu tegelikest suundumustest: „Sedasorti peensihtimine, kus üks valijategrupp ei pea teistest tingimata teadma, eeldab mingit suurt, tühja identiteeti, mis kõiki neid erinevaid rühmasid ühendaks, midagi nii laia, et need valijad saavad end sellele projitseerida – selline kategooria nagu „rahvas“ või „ enamus“ . Populism, mida niiviisi luuakse, ei ole märk „rahva“ ühinemisest suures ühtsuslaines, vaid selle tagajärg, et „rahvas“ on rohkem killustunud kui kunagi varem, et nad vaid hädavaevu moodustavad sama rahva. Kui inimestel on vähem ühist kui kunagi varem, tuleb sul luua rahvast uus versioon.“ „Faktid muutuvad selle loogika juures teisejärguliseks. Lõppude lõpuks ei üritagi sa ju võita tõenduspõhist debatti ideoloogiliste mõistete üle avalikus ruumis; sinu eesmärk on sulgeda oma publik verbaalse müüri taha.“

„Sellise improviseeritud identiteedi lukku panemiseks on vaja vaenlast: „mitte-rahvast“. Kõige parem on ka seda hoida nii abstraktsena kui võimalik, et igaüks saaks ise leiutada oma versiooni sellest, mida see tähendab: „Riigiaparaadist“ piisab – või siis „eliit“, „mädasoo“. (P. Pomerantsev „See ei ole propaganda“ Tänapäev 2019   lk 196) . Eks ole, tundub ju tuttavlik.     Või juba harjumuslik?            

 Viimase võimaluse …

 Demokraatia hapruses pole midagi uut juba Isokratese arvas, et „Demokraatia hävitab ennast, sest ta hakkab õigust vabadusele ja võrdsusele kuritarvitama ning kodanikud hakkavad pidama jultumust õiguseks, seadusetust vabaduseks, jõhkrat kõnet võrdsuseks ja anarhiat progressiks.“ (M Lewis „Bumerang“ ÄP 2012 lk 89). Hoiatav eeskuju onsee, et „1930 aasta märtsis purunes Weimari Vabariigi viimane suur koalitsioon, kuhu olid kuulunud Saksamaa Sotsialistlik Partei (…), Saksa Demokraatlik partei (…) ja Saksa Rahvapartei (…). Kompromissitus ja laialt levinud antiparlamentism nurjasid riigipäevas mis tahes uue valitsuse moodustamise, nii et 83-aastane riigipresident Paul Hindenburg pani kokku nn presidendikabineti ning võttis Weimari riigipõhiseadus eriolukorra-artikli 48 abil vabariigi juhtimise enda kätte. Saksamaa esimese parlamentaarse demokraatia lõpp oli alanud.“ H B Görtemaker „Hitleri õukond“ ÄP 2020 lk 99). Kõik väga demokraatlik mäng. Väljaarvamismäng. Mis seisus meie oleme? Kas me peaksime eelnenust midagi õppima? Midagi teisiti tegema?

Kui Karumetsas kõmiseb ähvardavalt ja Jänkistan on tõmmanud segumikseri käima, et uut maailma korraldust valmis mätsida, siis … mida teeb meie poliitturg? Kas tõesti on maailmakorralduse muutumisele kaklusklubi formaadis enesehävitus ja poliitilise konsensuse otsimine … kasside kiibistamisele?

Me imetleme oma põhjanaabrite visadust, vaprust ja võidutahet Talvesõjas, ülistame nende parlamentaarse korra jõulisust. Kõik õige, kuid me unustame ära ühe tähtsa teguri: Soome poliitmaailma suutis enne sõdade algust lepitada ühiskonna, luua ühtsuse. Leiti lahendus. Leiti lepitus. Meie? Seega see, mis poliitturu jaoks võib olla meelelahutusüritus meie Peamises Linnas ja mis meie teiega arvates on muutunud klounaadiks, on tegelikult eksistentsiaalne küsimus kogu riigi jaoks. Aitab püstijalakoomikute klounaadist, aeg on majandusstruktuur õigeks väänata mitte sotsialismi reanimeerimisega tegeleda.

 Järgneb …

Targutusi …

 M. Konnikova „Meelevalitseja“ Helios 2013

 Lk 189 „Inertsus on väga võimas jõud. Me oleme harjumuse orjad. Ja meie harjumuste hulka ei kuulu ainult nähtavad harjumused, nagu näiteks see, et iga kord pärast tööd elutuppa minnes paneme käima televiisori või siis vaatame, mis külmkapis leidub, vaid meil on mõtteharjumused, ettearvatavad mõttekäigud, mis käivitudes viivad ettearvatavale teele. Ja just mõtteharjumust on väga raske muuta.“

„Üks võimsamaid jõude, mis mõjutab valiku tegemist, on vaikimisi valiku efekt – see on juba varem käsitlemist leidnud kalduvus valida kergema vastupanu tee, leppida sellega, mis on käes, niikaua kuni see valik on piisavalt mõistlik. „

 F Zakaria „Kümme õppetundi pandeemiajärgsele maailmale“ PM 2022  

 lk 172 Saksamaa peaaegu üksinda ühendanud Otto von Bismarck kirjeldas enda rolli järgmiste sõnadega: „Riigimehe ülesanne on kuulda Jumala samme läbi ajaloo marssimas ja proovida pääseda Tema kiiluvette, kui ta mööda marsib.““